Korekta czy zmiana trendu? Wnioski po czarnym poniedziałku
Ostatnie godziny na globalnym rynku akcyjnym były jak kubeł zimnej wody wylany wprost na rozgrzanych do czerwoności inwestorów, w konsekwencji czego para zaczęła powoli uchodzić, co zaowocowało największymi spadkami głównych indeksów giełdowych od dłuższego czasu. Po tak dramatycznym początku nowego tygodnia, ale i miesiąca oraz mając w pamięci jeden z najlepszych początków roku w historii zachodzi pytanie, czy obecnie obserwowana przecena jest tylko ruchem korekcyjnym, czy rzeczywiście mamy do czynienia z początkiem czegoś większego. W niniejszej analizie pragnę przedstawić swój pogląd poparty kilkoma argumentami.
http://insiderfx.pl/korekta-zmiana-trendu-wnioski-czarnym-poniedzialku/
Dalsza perspektywa dla WIG20 w obliczu danych makro
Mając na uwadze nieuchronnie zbliżający się koniec roku i zwyczajowy rajd Świętego Mikołaja (wzrosty w końcówce roku) można zastanawiać się, czy świetne dane makroekonomiczne, jakie płyną z polskiej gospodarki nieprzerwanie od kilku miesięcy, będą w stanie wspomóc notowania rodzimych indeksów.
http://insiderfx.pl/dalsza-perspektywa-dla-wig20-obliczu-danych-makro/
Zboża wciąż pod presją podaży – analiza raportu WASDE
Pod koniec ubiegłego tygodnia poznaliśmy miesięczny raport ze strony amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), który okazał się lekko sprzyjający cenom soi (w tym miejscu warto przypomnieć sobie październikowy raport WASDE, który także był dość optymistyczny w kwestii rynku soi), zaś w przypadku pszenicy oraz kukurydzy perspektywa w dalszym ciągu pozostaje bardzo mętna. Warto na początku dodać, że generalnie surowce rolne pozostają bardzo mocno wyprzedane, pomimo zauważalnego odbicia surowców przemysłowych na przestrzeni ostatnich tygodni. Jak zwykle USDA przedstawił zaktualizowane projekcje dla Stanów Zjednoczonych oraz ujęcie globalne.
http://insiderfx.pl/zboza-wciaz-presja-podazy-analiza-raportu-wasde/
Ważny aspekt mogący szkodzić GBP – analiza raportu BoE
Zgodnie z szerokim konsensusem Bank Anglii zdecydował się podnieść główną stopę procentową o 25 pd podczas listopadowego posiedzenia, jednocześnie pozostawiając bez zmian program skupu aktywów. O ile ruch ten był w pełni wyceniony, o tyle nie brakowało sceptyków sugerujących, iż BoE popełnia duży błąd dokonując podwyżki kosztu pieniądza. Na rynku pojawiły się nawet porównania dzisiejszej podwyżki do tejże dokonanej przez ówczesnego szefa EBC Tricheta, który także podniósł stopy w 2011 tylko po to, by zredukować je w kolejnych latach.
http://insiderfx.pl/wazny-aspekt-mogacy-szkodzic-gbp-analiza-raportu-boe/
Kolejne dane sugerujące korektę na rynku EURUSD (+ dzisiaj: Chicago PMI, CB, CPI z EMU)
Na przestrzeni ostatnich dni poznaliśmy kolejne dane makroekonomiczne, które zdają się wspierać moją krótkoterminową perspektywę spadkową dla rynku głównej pary walutowej. Przecena euro rozpoczęła się jednak już we czwartek, kiedy to Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami przedłużył program skupu aktywów o kolejne dziewięć miesięcy, redukując jednocześnie miesięczną skalę skupu do 30 mld EUR począwszy od przyszłego roku.
http://insiderfx.pl/kolejne-dane-sugerujace-korekte-rynku-eurusd/
Twardy orzech do zgryzienia dla BoE. Co dalej z GBP?
Posiedzenie centralnego banku Anglii odbędzie się już za dwa tygodnie i już teraz wiadomo, że będzie to niezwykle ciekawe wydarzenie. O ile dane o inflacji są zdecydowanie argumentem za wyższymi stopami procentowymi, o tyle sytuacja na rynku pracy pozostaje mieszana. Z tego powodu wśród brytyjskiej Rady Polityki Pieniężnej panuje spory dysonans, który będzie musiał przechylić się w którąś ze strony na listopadowym posiedzeniu (2.11). W związku z ostatnimi danymi makroekonomicznymi z Wielkiej Brytanii notowania funta szterlinga znalazły się pod sporą presją podażową, zaś wiele czynników sugeruje dalszą deprecjację GBP, przynajmniej w krótkim okresie.
http://insiderfx.pl/twardy-orzech-zgryzienia-dla-boe-gbp/
Solidne sygnały wzrostu gospodarczego w Polsce
Na przestrzeni ostatnich trzech dni poznaliśmy paczkę danych dla polskiej gospodarki dotyczącą bilansu płatniczego, rynku pracy oraz produkcji i sprzedaży we wrześniu. Ogólnie rzecz biorąc we wszystkich wielkościach nie należy doszukiwać się dziury w całym, gdyż pozostają one bardzo mocne. Są to dobre prognostyki przed odczytem PKB za trzeci kwartał, który poznamy w przyszłym miesiącu.
http://insiderfx.pl/solidne-sygnaly-wzrostu-gospodarczego-w-polsce/
Jak mocno może jeszcze zdrożeć ropa naftowa?
Za nami już publikacje trzech kluczowych raportów fundamentalnych dla rynku ropy naftowej, raportów które co miesiąc są pilnie śledzone przez wszystkich zainteresowanych sytuacją fundamentalną na tym surowcu. Choć wszystkie publikacje (OPEC, EIA, IEA) okazały względnie sprzyjające cenie czarnego złota to wydaje się, że potencjał do większego odbicia cen na ten moment jest w dalszym ciągu ograniczony.
http://insiderfx.pl/jak-mocno-moze-jeszcze-zdrozec-ropa-naftowa/
EURUSD ponownie pod presją polityki w UE i USA
Wtorkowa sesja upłynęła pod dyktando sporej wyprzedaży na rynku amerykańskiej waluty, która napędzana była po raz kolejny przez względy polityczne. Europa nie pozostała dłużna i także dorzuciła swoje trzy grosze, które potencjalnie jeszcze bardziej mogły pomóc wzrostowi głównej pary walutowej. W efekcie kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,1800 i znajdujemy się całkiem niedaleko interesujących poziomów cenowych, które mogą doprowadzić do wznowienia spadków w średnim terminie.
http://insiderfx.pl/eurusd-presja-polityki-ue-usa/
Czy rynek pracy USA wchodzi w długo wyczekiwaną fazę?
Najnowszy raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się sporym rozczarowaniem jeśli chodzi o samą zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, niemniej jednak aspekt ten jest mało istotny biorąc pod uwagę fakt, że dane te były zaburzone przez dwa huragany (Harvey oraz Irma), które nawiedziły Stany Zjednoczone oraz z racji imponujących wyników w kwestii innych wielkości zawartych we wrześniowym raporcie. W efekcie wydaje się, że wszystko sprowadza się do tego, że FED powinien podnieść stopy procentowe na grudniowym posiedzeniu, na czym USA może skorzystać w kolejnych tygodniach.
http://insiderfx.pl/rynek-pracy-usa-wchodzi-dlugo-wyczekiwana-faze/