4
Daniel Kostecki
Conotoxia.com
Fx IG Tw

Korona szwedzka najtańsza od ponad 16 lat

Notowania pary USD/SEK dotarły dziś do poziomów, które ostatnio obserwowaliśmy ponad szesnaście i pół roku temu. Trzeba przyznać, że wśród grona walut gospodarek rozwiniętych jest to imponujący wynika słabości waluty w relacji do dolara amerykańskiego. Sam indeks dolara czy kurs EUR/USD osiągnęły dopiero dwuletnie ekstrema.

Korona szwedzka straciła w czwartek rano na wartości ponad 1 proc., osłabiając się do poziomu 9,5440 wobec dolara amerykańskiego. Jest to wartość ostatnio obserwowana w wakacje 2012 roku. Słabość SEK jest konsekwencją utrzymania stóp procentowych przez Riksbank na niezmienionym poziomie, jak powszechnie oczekiwano, ale bank centralny wydłużył w czasie prognozę dla kolejnej podwyżki stóp do końca roku lub do początku 2020 r. z powodu słabej presji inflacyjnej. W lutym decydenci przewidywali podniesienie stóp w drugiej połowie 2019 roku.

Jest to zatem kolejny bank przechodzący do neutralnego lub gołębiego tonu, któremy w drogę wchodzi spowolnienie gospodarcze oraz słaby wzrost inflacji.

Wykres USD/SEK, MN. Źródło: platforma Conotoxia.

Z punktu widzenia wykresu aż miesięcznego, ponieważ tak kluczowe zmiany w kursie warto rozpatrywać z szerokiej perspektywy czasowej, obserwujemy ładny układ znany z Teorii Fal Elliotta. Mianowicie wieloletnie deprecjacja SEK i aprecjacja USD układa się w pięciofalowy impuls, gdzie obecnie może trwać fala piąta. Modelowe opory są dla niej wyznaczone przez górne ograniczenie w kanale trendowym oraz przez mierzenie 161,8 proc. długości fali pierwszej odłożonej na końcu fali czwartej.

Z tej perspektywy SEK mógłaby mieć miejsce do dalszego osłabienia, natomiast jest ono już potencjalnie ograniczone, a korekta występująca po pięciofalowym impulsie powinna mieć również solidne rozmiary zarówno w cenie, jak i w czasie.

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live