4
Daniel Kostecki
Conotoxia.com
Fx IG Tw

OPEC nie chce powrotu nadwyżki w tym roku

Dziś pojawił się nowy miesięczny raport OPEC zwany MOMR, czyli Monthly Oil Market Report, który został opublikowany o godzinie 13:00 w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba OPEC.

OPEC wzywa producentów ropy do zapobieżenia nawrotowi podwyżek w tym roku. Kartel przewiduje spowolnienie we wzroście popytu oraz rosnącą konkurencję wśród producentów surowca. To w konsekwencji może prowadzić do mniejszego szacowanego popytu na ropę od kartelu OPEC. Warto pamiętać, że w ten weekend w stolicy Azerbejdżanu - Baku, będzie mieć miejsce spotkanie komitetu monitorującego postępy w realizacji cięć produkcji krajów OPEC+.

Według najnowszych szacunków wynikających z raportu MOMR światowy popyt na ropę ma wzrosnąć o 1,25 proc., czyli 1,24 mln baryłek na dzień. Oznacza to nieznacznej zmniejszenie prognozy o 40 tys. b/d do poziomu 99,96 mln b/d.

Tymczasem produkcję z krajów OPEC zrewidowano w dół o 100 tys. b/d do poziomu 30,46 mln b/d. W lutym łączna produkcja krajów zrzeszonych w kartelu spadła o 221 tys. b/d do 30,549 mln b/d. Największy miesięczny spadek produkcji doświadczyła Wenezuela o 142 tys. b/d, Arabia Saudyjska o 86 tys. oraz Irak o 70 tys. baryłek. Tymczasem największy wzrost produkcji zobaczyliśmy w Libii oraz Angoli - odpowiednio o +23 i +22 tys. b/d.

Szacunki popytu na ropę w 2019 roku. Źródło: OPEC.

Szacunki podaży ropy ze strony OPEC w 2019 roku. Źródło: OPEC.

Jak widać kartelowi nie straszne są słowa prezydenta USA Donalda Trumpa i OPEC wraz z sojusznikami będzie robić wszystko, aby redukować podaż, co może wywierać dalszą presję na wzrost cen surowca przy założeniu, że wojna handlowa na linii USA-Chiny zakończy się szczęśliwie.

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

68% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live