17
EFIX_Dom_Maklerski
EFIX Dom Maklerski S.A.
Fx IG Tw

Skuteczny trading – znaczenie relacji zysku do ryzyka

Skuteczny trading – co zawiera?

O znaczeniu relacji zysku do ryzyka (relacja R:R) słyszał chyba każdy, kto miał jakąkolwiek styczność z tradingiem. Gwoli krótkiego przypomnienia chodzi o to, ile jesteśmy skłonni zaryzykować w zamian za oczekiwany zysk.

Ideałem jest, aby nasze transakcje miały tę wartość jak najwyższą (ale przy tym jednocześnie realną do osiągnięcia). Jest jednak i druga strona medalu, bowiem im wyższą relację zysku do ryzyka mamy zamiar osiągnąć, tym bardziej spadało będzie prawdopodobieństwo jej osiągnięcia. Co z tego, że celujemy w bardzo wysoki zysk do ryzyka, skoro taką transakcję uda nam się zrealizować sporadycznie. Im niższy Z/R, tym większe prawdopodobieństwo jego osiągnięcia (tym niższa skuteczność będzie wymagana, aby całość była zyskowna). Gdzie leży zatem złoty środek pomiędzy Z/R, a skutecznością? Zależności te bardzo dobrze obrazuje poniższa tabela.

Jak widać, oscylując w rejonie 50% skuteczności (tyle samo razy się mylimy, co mamy rację). Na plus wychodzimy już przy średniej relacji zysku do ryzyka na poziomie 1,5. (A więc np. ryzykujemy w transakcji 50 pipsów, a celem jest zarobienie w niej 75 pipsów).

Jak poprawić relację zysku do ryzyka? Warto szukać re-testów.

Jak wiadomo, dany układ techniczny można rozegrać na wiele sposobów. Jednym z nich jest szukanie ruchów powrotnych. Następnie na nich próbowanie dołączania do zdefiniowanego trendu wyższego rzędu, zamiast czekania na wybicie dotychczasowego dołka czy szczytu. W takiej sytuacji warto doprecyzować transakcję na niższym interwale. Szukajmy na danym wsparciu lub oporze potwierdzenia w postaci reakcji rynku, wskazującej na jego obronę. Daje to możliwość ustawienia relatywnie bliskiego stop lossa (tuż nad testowanym oporem czy pod wsparciem). Aby to lepiej zwizualizować, posłużmy się przykładem.

USD/CAD – wykres dzienny

Zwróćmy uwagę na sesję z 19 maja (czerwona, pionowa linia), na której doszło do przekroczenia wsparcia w rejonie 1,3530-1,3550. W kolejnych dniach rynek pokazał, że poziom ten przejął rolę oporu zgodnie z zasadą zmiany biegunów (do tego Fibo 38,2%). Po pierwszym jego potwierdzeniu od dołu następne próby pozwalały już rozważyć dołączenie do krótkiej strony rynku, z celem rozwinięcia kolejnej fali spadkowej. Kierunkiem byłby poziom 1,3220, czyli następna strefa popytowa.

Zapisz się na webinar: Zarządzanie wielkością pozycji może być jeszcze łatwiejsze. 27.09.2017 g. 19.00

Można było więc do tego podejść dwojako. Szukając krótkich pozycji w rejonie 1,3530 na ruchu powrotnym z krótkim, około 20/30-pipsowym stop lossem. Można też poczekać na atak na dotychczasowe minima przy 1,3385 i ich wybicie potraktować jako potwierdzenie obowiązującego kierunku spadkowego. W następstwie wykorzystać je do otwierania krótkich pozycji. W pierwszym przypadku stop loss był niewielki (20-30 pips z potencjałem prawie 200, a więc Z/R prawie 10). Natomiast w drugim przypadku przy analogicznym usytuowaniu linii obrony ryzyko było porównywalne do oczekiwanego zysku. Celowo wybrany został tak skrajny przykład (na niższych interwałach można go było rozegrać z lepszym Z/R). Dość dobrze obrazuje on ideę wpływu miejsca wejścia na rynek na wskaźnik zysku do ryzyka.

Kiedy warto angażować się w wybicia?

Dla równowagi spójrzmy na scenariusz alternatywny, a więc sytuację, w której warto rozważyć próbę angażowania się w wybicie. Jeśli rynek zmierza sporym impetem w stronę konkretnego poziomu wsparcia czy oporu, to angażowanie się w wybicie takiego poziomu obarczone jest zwykle ponadprzeciętnym ryzykiem. Dzieje się tak dlatego, że za sprawą już wygenerowanego, krótkoterminowego wykupienia / wyprzedania strona atakująca dostanie niebawem zadyszki. Nawet, jeśli uda się dany poziom lekko naruszyć, chwilę później pojawią się kłopoty i cofnięcie. To z kolei postawi nas w mało komfortowej sytuacji wejścia pozycji w (papierową) stratę.

Warto jednak mieć na uwadze, że istnieją układy, w których szanse angażowania się w scenariusz wybicia są po naszej stronie. Dzieje się tak głównie w sytuacjach, w których pod danym oporem lub nad danym wsparciem, cena się zatrzymuje i buduje układ boczny. Dzięki temu dochodzi do neutralizacji krótkoterminowego wykupienia / wyprzedania. Dodatkowym elementem zwiększającym szansę skutecznego wybicia w takiej sytuacji jest też widoczna utrata sił przez stronę broniącą danego oporu / wsparcia.

USD/CAD – wykres H4

Jeśli spojrzymy na ten sam instrument, czyli parę USD/CAD (tym razem w interwale H4), to rynek po dotarciu do istotnego, horyzontalnego wsparcia w rejonie 1,3200, zaczyna go bronić. Widać to po próbach wyprowadzenia przez kupujących odreagowania. Warto w takich sytuacjach kierować się chociażby zasadą “do trzech razy sztuka”. Próba szukania tu długich pozycji nie była błędem, chociażby w oparciu o wciąż obowiązujący w średnim / długim terminie trend wzrostowy, czy też reakcję rynku, jak pojawiła się tu 13 kwietnia (czerwona, pionowa linia) w postaci silnej fali wzrostowej. Rynek zszedł zatem jedynie do jej podstawy, co jeszcze obowiązywaniu trendu nie zagraża.

Próby angażowania się na re-testach mają zwykle największe szanse powodzenia przy drugim i trzecim podejściu. Gdy jednak rynek nie chce wykonać oczekiwanego ruchu i wraca w kierunku wsparcia ponownie, a do tego robi to kreśląc już coraz płytsze odreagowania (jak w tym przypadku – patrz coraz niższe dołki zaznaczone czerwonymi strzałkami), wówczas jest to informacja, że strona broniąca danego poziomu z każdą kolejną próbą ma już coraz mniej siły. Tym samym szala przechyla się na korzyść utraty danego poziomu, a więc i sukcesu angażujących się w takiej sytuacji w wybicie.

W tej sytuacji linia obrony usytuowana może być nad ostatnim, lokalnym wierzchołkiem, a więc na 1,3260. Jeśli wybicie zostanie wygenerowane, to aby cały układ zachował logikę, rynek nie ma prawa wyjść już powyżej takiego poziomu. A co z relacją zysku do ryzyka? Jak widać, po stronie ryzyka na szali stawiamy 60 pips. Celem inicjowanego wyłamania jest wykonanie zasięgu wynikającego z powstałej formacji flagi, a więc okolic 220 pips od ceny wejścia. Mamy zatem całkiem przyzwoity Z/R na poziomie 3,6. Odnosząc się do początkowej tabeli, pozwalający zarabiać przy skuteczności raptem 25%.

Co warto zapamiętać?

Szukając pomysłów transakcyjnych i określając zasięg ruchów, w które zamierzamy się angażować, należy przygotowywać plan awaryjny. Szukajmy poziomu, przy którym chcemy się bronić w sytuacji, gdy rynek nie zrealizuje naszych założeń. Poza logicznym, wynikającym z techniki umiejscowieniem stop lossa, warto położyć nacisk na to, aby jego wielkość była przynajmniej 2-3 – krotnie mniejsza, aniżeli realistycznie szacowany zasięg, który pozycja miałaby przebyć.

Tomasz Gessner, Olaf Kowalski

EFIX Dom Maklerski S.A. cyklicznie organizuje szkolenia dla początkujących, ale też zaawansowanych inwestorów, podczas których można przyjrzeć się bliżej swoim inwestycjom.

Najbliższy webinar “Zarządzanie wielkością pozycji może być jeszcze łatwiejsze”poświęcony jest zagadnieniu zarządzania wielkością pozycji go poprowadzą Olaf Kowalski i Tomasz Gessner. Zapraszamy już 27.09.2017 g. 19.00.

ZAPISZ SIĘ NA WEBINAR (link)



Marek1976 FX/GPW
Czy ten kalkulator inwestora będzie dostępny również na mt4 czy to jest część waszego oprogramowania, nie ukrywam, że mnie zaciekawił
EFIX_Dom_Maklerski EFIX Dom Maklerski S.A.
Kalkulator jest częścią naszych rozwiązań. Zachęcam do kontaktu i udziału w webinarze - będzie o narzędziach, ale też ciekawe spojrzenie na zarządzanie wielkością pozycji.
Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)