Technika ma szansę z makro w obliczu wyborów? Rynkowe fakty przed wyborami w USA
Już jutro, 8 listopada 2016, odbędą się wybory na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Czas ten może okazać się kluczowy dla wielu rynków w dłuższym terminie. W tym wpisie chciałbym przedstawić najbardziej prawdopodobne warianty, które mogą mieć miejsce w trakcie wyborów oraz po publikacji oficjalnych wyników.
W walce o fotel prezydenta USA liczą się od dawna już tylko Hillary Clinton oraz Donald Trump. Ogólnie rzecz ujmując Clinton oznacza kontynuację obecnej polityki, co jest na korzyść rynkom finansowym, które nie lubią za bardzo dużych zmian. Donald Trump może zmienić kierunek działań rządu, na co rynki mogą gwałtowanie zareagować. Jak to przełożyć na praktykę (inwestycyjną/spekulacyjną)? Przyjrzyjmy się popularnym rynkom finansowym (EURUSD, USDJPY, SP500, Złoto) pod kątem dwóch wariantów.
Rosnąca przewaga/wygrana Clinton vs Zwiększające się prowadzenie/zwycięstwo Trumpa
Wariant 1. Rosnąca przewaga/wygrana Clinton
EURUSD:
W sytuacji, w której Clinton będzie się zbliżała do zwycięstwa, na eurodolarze najprawdopodobniej widoczne będą silne spadki. Jest to spowodowane tym, że
- Przewaga Clinton umacnia dolara (sentyment rynkowy);
- Kontynuacja obecnej polityki fiskalnej (za którą jest Clinton) wpływa pozytywnie na USD;
- Większość inwestorów spodziewa się wygranej kandydatki demokratów.
Wygrana Clinton może jeszcze bardziej wzmocnić reakcję podażową na tej parze walutowej.
USDJPY:
Jen jest walutą, która budzi zainteresowanie inwestorów w niepewnych czasach. Wobec wygranej Clinton powinny mieć miejsce na tym rynku wzrosty gdyż:
- Przewaga Clinton umacnia dolara (sentyment rynkowy);
- Kontynuacja obecnej polityki fiskalnej (za którą jest Clinton) wpływa pozytywnie na USD;
- Stabilna sytuacja rynkowa osłabia jena japońskiego (mniejszy popyt).
Zwycięstwo „demokratki” prawdopodobnie zwiększy siłę popytową na USDJPY.
USDJPY, interwał D1
SP500:
W momencie gdy Clinton będzie powiększała swoją przewagę, na rynkach akcji mogą pojawić silne wzrosty (a co za tym idzie również na indeksach). Wynika to między innymi z tego, że:
- Rynek akcji nie lubi niepewności i drastycznych zmian (stabilność powoduje wzrosty);
- Nie ulegną dużej zmianie przepisy prawne, o których mówi Trump;
- Wall Street popiera Clinton (sentyment rynkowy);
- Obecna polityka FED nie uderza zbyt mocno na amerykańską giełdę.
Ostateczny wynik na korzyść Clinton może jeszcze bardziej wywołać wzrosty na rynkach akcji (i amerykańskich indeksach).
SP500, interwał D1
ZŁOTO:
W przypadku rosnącego poparcia dla kandydatki demokratów, na złocie najprawdopodobniej widoczne będą silne spadki. Jest to spowodowane tym, że
- Spadek awersji do ryzyka źle wpływa na rynek złota;
- Kontynuacja obecnej polityki fiskalnej spowoduje dalsze spadki na tym rynku;
- Stabilność na rynkach powoduje odpływ kapitału ze złota.
Wygrana Clinton może jeszcze bardziej wzmocnić reakcję podażową na tym rynku.
Złoto, interwał D1
Wariant 2. Zwiększające się prowadzenie/zwycięstwo Trumpa
EURUSD:
Jeśli Trump będzie powiększał swoją przewagę, to na eurodolarze najprawdopodobniej powstaną wzrosty. Jest to spowodowane tym, że
- Przewaga Trumpa osłabia dolara (sentyment rynkowy);
- Zmiana obecnej polityki fiskalnej (do której nie jest do końca przekonany Trump) wpłynąć może negatywnie na USD;
- Większość inwestorów spodziewa się wygranej kandydatki demokratów, dlatego inny rezultat może zaskoczyć traderów, którzy mogą zaksięgować straty.
Przypieczętowanie zwycięstwa przez Trumpa może jeszcze bardziej wzmocnić reakcję popytową na najpopularniejszej parze walutowej.
EURUSD, interwał D1
USDJPY:
W sytuacji, w której Trump będzie zbliżał się do zwycięstwa, jen japoński może się umacniać. Możliwość nadchodzących zmian zwiększa popyt na tę walutę. Następstwem tej sytuacji będą najprawdopodobniej spadki na parze USDJPY ponieważ:
- Przewaga Trumpa osłabia dolara (sentyment rynkowy);
- Możliwość zmian w światowej gospodarce umacnia jena japońskiego (większy popyt);
- Zmiana obecnej polityki fiskalnej (do której nie jest do końca przekonany Trump) wpłynąć może negatywnie na USD;
- Na USDJPY panuje trend spadkowy. Prawdopodobieństwo na kontynuację trendu jest większe, niż na jego zmianę;
- W czasach niepewności traderzy zazwyczaj inwestują swój kapitał w japońską walutę.
Zwycięstwo kandydata republikanów prawdopodobnie zwiększy siłę podażową na USDJPY.
USDJPY, interwał D1
SP500:
Jeżeli przed głosowaniem Trump będzie powiększał swoją przewagę, na rynkach akcji i amerykańskich indeksach mogą pojawić silne spadki. Wynika to między innymi z tego, że:
- Rynek akcji nie lubi niepewności i drastycznych zmian;
- Trump nie jest zadowolony z obowiązujących przepisów prawnych, dlatego chce je zmienić. To może odbić się na rynkach Stanów Zjednoczonych;
- Zmiana polityki FED (np. podnoszenie stóp procentowych) prawdopodobnie uderzy w amerykańską giełdę;
- Wall Street „boi się” wygranej Trumpa.
Ostateczny wynik ze wskazaniem na Trumpa zapewne jeszcze bardziej wywoła spadki na rynkach akcji oraz amerykańskich indeksach.
SP500, interwał D1
ZŁOTO:
Złoto należy do tej grupy rynków, która staje się popularna w niepewnych czasach. Rosnące prawdopodobieństwo wygranej Trumpa może zwiększyć popyt na tym rynku. Inwestorzy będą chcieli przenieść swoje środki w bezpieczniejsze aktywa. W tej sytuacji na złocie mogą powstać silne wzrosty ponieważ:
- Wzrost awersji do ryzyka pozytywne wpływa na rynek złota;
- Zmiana obecnej polityki fiskalnej może spowodować powrót do wcześniejszych wzrostów;
- Niepewność na światowych rynkach powoduje przypływ kapitału w złoto.
Wygrana Trumpa może jeszcze bardziej wzmocnić reakcję popytową na „złotym” rynku.
Złoto, interwał D1
Jak wykorzystać te zależności w praktyce?
Wiadomo już jak rynki mogą się zachować w określonych sytuacjach. Mapa wyborcza Stanów Zjednoczonych co cztery lata wygląda prawie tak samo. Zwycięzca potrzebuje 270 głosów elektorskich do wygranej. Punkt startowy to przewaga 220:165 (głosów elektorskich) na korzyść Hillary Clinton. To wynik obecnego rozkładu głosów w bastionach kandydatów. Wobec tego można śledzić na bieżąco podawane wyniki, aby poznać, który z kandydatów osiągnie liczbę 270 głosów oraz móc skutecznie zareagować na rynku. Podobnie było z Brexitem. Wyniki były podawane błyskawicznie. Warto pamiętać, że w związku z początkową stratą Trumpa, dynamiczny wzrost liczby głosów za jego prezydenturą może powodować zdecydowane reakcje rynków.
Nie zapominaj o pułapkach!
Wybory w USA to nie tylko okazja inwestycyjna, ale także ogromne ryzyko, o którym zapomina spora część traderów. Lepiej jest stracić okazję niż pieniądze. W trakcie wyborów oraz bezpośrednio po publikacji wyników, na rynkach może pojawić się wiele pułapek i niespodziewanych sytuacji. Mogą być to między innymi:
- Luki cenowe (pamiętaj, że wtedy Twój Stop Loss nie zostanie zrealizowany po cenie, która była w luce!);
- Zwiększony spread (możesz ponieść zdecydowanie większą prowizję za zawarcie transakcji);
- Motyw czyszczenia Stop Lossów (prawdopodobne jest początkowe „wykoszenie” ciasnych zleceń zabezpieczających przez „grubasów”);
- Flash crash (sytuacja, która miała miejsce w ostatnim czasie na GBPUSD. Istnieje szansa na powtórkę tego wydarzenia. Wysoce prawdopodobny może być błąd ludzki, na który wpływ będzie miał ogromny stres i wielkie emocje);
- Powiększone wymagania depozytowe (sprawdź czy Twój broker nie podniósł takich wymagań);
- Zamieszki w trakcie wyborów (przewaga, bądź wygrana jednego z kandydatów może nie spodobać się skrajnym zwolennikom drugiej osoby ubiegającej się o fotel prezydenta, co może wywołać awantury oraz walki).
Pamiętaj, żeby zachować ostrożność w swoich decyzjach inwestycyjnych. Tylko TY jesteś odpowiedzialności za swoje decyzje inwestycyjne. Pamiętaj o tym!
Zapamiętaj!
Wybory w USA mają istotny wpływ na zachowanie rynków finansowych.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.