57
Jim Poniat
Niezależny FX trader
Fx

Co nas czeka w nadchodzących latach?

Jeśli teoretycy cykli ekonomicznych mają rację to 2016 – 2020 będzie ogromnym ciosem dla globalnej ekonomii a w szczególności dla ekonomii amerykańskiej.

Czy ekonomia porusza się przewidywalnymi falami, cyklami , czy też formacjami? Jest wielu ekonomistów, którzy wierzą, że ekonomia jest przewidywalna i że czas do zakończenia tej dekady będzie piekłem na ziemi dla ekonomii amerykańskiej a co za tym idzie dla globalnej gospodarki. Nie zapominajmy iż wielu ekonomistom udało się wielokrotnie przewidzieć okresy kryzysów, recesji czy też upadków giełd. Oczywiście żadna z teorii opisanych poniżej nie jest perfekcyjna, ale interesujące jest, to że ekonomia amerykańska znowu wchodzi w bardzo ostry zakręt.

Czy to oznacza iż okres 2016 do 2020 będzie prawdziwym ekonomicznym piekłem na ziemi? Jedną z najbardziej znanych teorii cykli ekonomicznych jest tzw. „fala Kondratiewa”. Została stworzona przez rosyjskiego ekonomistę Nikolajewa Kondratiewa. Tak jak można przeczytać na stronie Wikipedii ta ekonomiczna teoria doprowadziła do osobistej tragedii Kontratiewa. Teoria, kapitalistycznego samo korekcyjnego cyklu była na owe czasy niebezpiecznie nieakceptowalna przez komunistycznych zwierzchników, co w rezultacie doprowadziło do tragedii Kondratiewa.

Radziecki ekonomista Nikołaj Kondratiew był pierwszym, który opublikował swoje obserwacje na ten temat w książce “Główne Cykle w Ekonomii” (1925). Dwóch Holenderskich ekonomistów Jacob van Gelderen oraz Samuel de Wolff, już wcześniej argumentowało istnienie takie samego cyklu w 1913 roku. Idea Kondratiewa nie znalazła uznania w sowieckim rządzie. Kondratiew został zesłany do gułagu i rozstrzelany w 1938 roku. W 1939, Joseph Schumpeter zasugerował aby ten cykl nazwać “Falą Kondratiewa” dla uznania jego zasług. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie cyklem Kondratiewa.

Oto skrót artykułu napisanego przez Christopher Quigley wyjaśniającego jak ta teoria działa.

Analizy Kondratiewa wyjaśniają jak międzynarodowy kapitalizm przechodzi przez wiele „wielkich Depresji”, które są normalną samo-korekcyjną częścią międzynarodowego handlowego systemu kredytowego. Długi cykl biznesowy, który skrupulatnie został zdefiniowany i nazwany „Cyklem Kondratiewa” lub „Falą K”.

The Fala K posiada cykl 60 letni (+/- kilka lat) z wewnętrznymi fazami, które czasem są definiowane jako pory roku: wiosna, lato, jesień i zima:

  • Faza Wiosny: wzrost współczynników produkcji, pozytywny czas ekonomii, rosnąca inflacja
  • Lato: arogancki szczyt wojny, następujące zadłużenie społeczeństwa, dwucyfrowa inflacja
  • Jesień: finansowa naprawa inflacji prowadzi do eksplozji kredytów, co w rezultacie tworzy fałszywe podłoże prosperity, która kończy się spekulacyjną bańką.
  • Zima: finansowe nadwyżki wypracowane przez masowe odrzucenie zadłużenia, deflacja cen towarów i ekonomiczna depresja. Panika i obraz ekonomicznej zagłady.

Coraz częściej ekonomiści akceptują doskonałą pracę Nikolaja Kondratiewa. Co raz to więcej ukazuje się raportów, artykułów, prac naukowych czy też książek opisujących cykliczny fenomen. Bardzo wpływowy esej napisany przez profesora W. Thompsona z uniwersytetu w stanie Indiana, wskazuje iż fala K miała wpływ na światowe technologiczne odkrycia już od roku 900. W swojej pracy dyplomowej twierdzi, że „nowoczesny” rozwój gospodarczy rozpoczął się w 930AD w prowincji Sung w Chinach. Wysuwa hipotezę iż od tego czasu było 18 Fal K ze średnią długością 60 lat.

Więc co nas czeka według teorii fali Kontratiewa?

Według badań dokonanych przez profesora W. Thompsona z uniwersytetu w stanie Indiana, właśnie jesteśmy na początku drogi w depresji która będzie trwała do około 2020 roku. Na podstawie analiz profesora Thompsona długi cykl K posiada dowody z przed około 1000 lat. Jeśli zaakceptujemy fakt iż większość fazy zimy w cyklu K, trawa około 20 lat, to właśnie przebrnęliśmy przez jej połowę, która zaczęła się około 2000 roku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyszliśmy właśnie z fazy recesji i wdepnęliśmy w fazę depresji w 2013 roku i będziemy w niej do 2020 roku. Oczywiście teoria Kondratiewa nie jest jedyną teorią iż wchodzimy ekonomiczny kryzys. Teoria Harego Denta również przewiduje iż jesteśmy na skraju ekonomicznego kryzysu. Głównie koncentruje się na danych demograficznych. Szybko starzejące się społeczeństwo jest da niego bardzo ważne.

Poniższy skrót jest sumą głównych punktów jakie podejmuje Dent w swojej nowej książce...

  • Młodzi ludzie są powodem inflacji – kosztują bardzo dużo I nic nie produkują”. Oczywiście w rezultacie młodzi ludzi zasilą rzesze siły roboczej i zaczną wydawać zarobione pieniądze”. Niestety, Stany Zjednoczone osiągnęły szczyt demograficzny pomiędzy 2003 a 2007 i jest coraz bliżej ostrego urwiska. Niemcy, Wielka Brytania Szwajcaria podążają tą samą drogą. Chiny będą pierwszą wschodzącą ekonomią spadającą z urwiska, w najbliższych kilku dekadach. Społeczność świata jest coraz starsza.
  • Amerykańskie giełdy upadną. "Nasze długo-terminowe prognozy sugerują następne spowolnienie gospodarki i upadek giełd pomiędzy 2014 a 2015, najpóźniej w 2016 roku. Najgorszy ekonomiczny trend uderzy pomiędzy 2014 a 2019 rokiem. Najpóźniej do 2020 roku."
  • "The everyday consumer never came out of the last recession." Bogaci w dalszym ciągu czują się doskonale i wydają pieniądze, dlatego że ceny aktywów są wspomagane przez monetarną stymulację ekonomii.
  • „Stany Zjednoczone i Europa, podążają w tym samy kierunku co Japonia, która jest w dalszym ciągu w śpiączce (od ponad 20 lat) bo nie zredukowała bańki finansowej, argumentuje Dent. "Jedynym wyjściem z tej sytuacji byłoby wstrzymanie drukowania pieniędzy przez Bank Federalny."
  • "Rzeczywistość jest nieugięta, kiedy jest przewaga umierających od kupujących , rynek się zmienia." Wszystko jest zależne od starzejącej się społeczności, Dent pisze."
  • Stany Zjednoczone posiadają szalony dług I “ekonomiści I politycy zachowują się jakby posiadali magiczną różdżkę bez ograniczeń monetarnych zastrzyków I pomocy upadającym firmom oraz wizji krótko terminowego kryzysu." Ale problem, Dent mówi, jest długo terminowy i strukturalny = demograficzny.
  • Największe cztery wyzwania na najbliższe lata będą 1) prywatne I publiczne długi 2) pomoc zdrowotna i środki emerytalne 3) Autorytatywne rządy na całym świecie i 4) zatrucie środowiska, które zagraża globalnej ekonomii.

Według Denta, "Powinieneś się przygotować do kryzysu w jakim już jesteśmy i który będzie trwał do 2023 roku. Tak jak Fala Kondratiewa, prace Denta wskazują iż doświadczymy dużego ekonomicznego kryzysu, do końca tej dekady.

Czyżby historia miała się powtórzyć?

Pierwsze półrocze 2016 roku wskazuje, że wielki ekonomiczny kryzys, który zaczą się w 2008 roku niestety ale nie pokazuje spowolnienia lub pozytywnych zmian. Cena ropy, Problemy chińskiej ekonomii, Brexit, Problemy europejskiej ekonomii… Wszystko to dla mnie wygląda jak wielka tykająca bomba...

Miejmy nadzieję, że powyżej wymienione teorie cykli ekonomicznych są tym razem w błędzie, ale z drugiej strony byłoby niepoważne ignorowanie ich ostrzeżeń.

Wszystko wskazuje, że to co widzieliśmy do tej pory to było kilka grzmotów i mały deszczyk, wielki ekonomiczny sztorm zbliża się szybkimi krokami. Powinniśmy wykorzystać względnie spokojny czas na przygotowanie się na jego przybycie.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Pozdrawiam,

Jim



Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)