48
Marek Rogalski
Dom Maklerski BOŚ
Fx IG Tw

Dolar próbuje odbijać

Kluczowe informacje z rynków:

  • USA / CHINY: Prasa podała, że prezydent Trump rozważa spotkanie z prezydentem Xi podczas szczytu G20 w listopadzie Tymczasem agencja Bloomberg sugeruje, że doradcy Sekretarza Skarbu Stevena Mnuchina odradzają nazywanie Chin „manipulatorem walutowym”, co mogłoby się znaleźć w publikowanym w przyszłym tygodniu półrocznym sprawozdaniu. Bloomberg dodaje jednak, że USA nie zrezygnują z uważnego monitorowania sytuacji. Tymczasem pełzające osłabienie juana trwa, dzisiaj PBOC ustalił fiksing juana na poziomie 6,9120, wobec 6,9098 wczoraj. Rynek skoncentrował się dzisiaj rano na niezłych danych nt. wrześniowego bilansu handlowego – nadwyżka wzrosła do 31,7 mld USD wobec szacowanych 19,2 mld USD – eksport wzrósł o 14,5 proc. r/r, ale w poprzednim miesiącu mieliśmy spadek o 9,1 proc. r/r, a import obniżył się o 14,3 proc. r/r (szacowano -19,9 proc. r/r). Patrząc tylko na wymianę handlową Chiny-USA to nadwyżka wzrosła do rekordowych 34,1 mld USD. Niemniej pojawiły się informacje, że nadwyżka w handlu może się skurczyć w IV kwartale. Około godz. 10:00 agencje opublikowały wypowiedź samego Mnuchina, którego zdaniem temat kursu USD/CNY powinien być elementem rozmów handlowych pomiędzy obiema stronami, a Chiny powinny pierwsze wykonać „znaczący ruch”, aby można było powrócić do rozmów.

  • USA / FED: Szef doradców gospodarczych prezydenta Trumpa, Larry Kudlow dał do zrozumienia, że komentarze szefa Białego Domu są jego własną opinią i nikt nie zamierza wpływać na FED, gdyż wszyscy wiedzą, że jest to niezależna instytucja.

  • AUSTRALIA: Liczba udzielonych pożyczek hipotecznych spadła w sierpniu o 2,1 proc. m/m (szacowano -1,0 proc. m/m), a kredytów na cele inwestycyjne o 1,1 proc. m/m. Poznaliśmy też raport RBA nt. stabilności finansowej, w którym zwrócono uwagę na ryzyko negatywnego wpływu wojen handlowych na sytuację w Chinach i cały region.

  • WIELKA BRYTANIA: Plotkuje się, że premier May miała powiedzieć podczas spotkania ze swoimi ministrami, że kwestia porozumienia w temacie Brexitu jest bardzo bliska finalizacji. Dzisiaj rano optymistycznie na ten temat wypowiedział się też minister finansów Hammond. Niemniej wciąż nie jest znany kształt wzajemnych ustaleń Londynu z Brukselą. Pojawiły się plotki, że premier May może dzisiaj wystąpić publicznie i dać do zrozumienia, że Wielka Brytania nie zgodzi się na permanentne pozostawanie w unii celnej z UE, ale te nie zostały potwierdzone przez DowningStreet.

  • EUROSTREFA / WŁOCHY /ECB : Źródła w ECB miały dać do zrozumienia, że ewentualna pomoc dla Włoch nie będzie możliwa (w tym dla tamtejszych banków), jeżeli takowy wcześniej nie zostanie uruchomiony po ustaleniach Rzymu z Komisją Europejską i podjęcia działań zmierzających do wyraźnych reform przez włoskie władze. Po godz. 11:00 agencje zacytowały wypowiedź Mario Draghiego podczas spotkania w MFW, który złagodził poprzedni ton dotyczący „relatywnie energicznego” wzrostu inflacji – tym razem szef ECB stwierdził, że inflacja bazowa w najbliższych latach będzie stopniowo przyspieszać.

Opinia:Piątek przynosi próby odbicia przecenionego w ostatnich dniach dolara. Rynek przetrawił już słabsze dane nt. inflacji CPI, jakie poznaliśmy wczoraj po południu, chociaż one same nie doprowadziły ostatecznie do większego cofnięcia się rentowności amerykańskich obligacji.Uwaga rynków ponownie przesuwa się w stronę tematów związanych z relacjami USA-Chiny, które pozostają trudne, a także wątek włoski – tutaj kluczowe będzie to, co zobaczymy w najbliższy poniedziałek, kiedy to Włochy powinny przesłać oficjalny projekt przyszłorocznego budżetu ze szczegółami do Komisji Europejskiej. Ostatnio rynek mógł nieco żyć nadzieją, że Rzym zmodyfikuje nieco założenia, ale czy będzie to możliwe? Poniedziałek może być, zatem nieco nerwowy, o ile na rynek wcześniej nie napłyną jakieś optymistyczne spekulacje. Ciekawie prezentuje się też temat funta – tu również w ostatnich dniach rynek żył plotkami o bliskim zawarciu porozumienia w temacie Brexitu. Problem w tym, że nie wiemy za bardzo, co zawiera jego nowa wersja. Pojawiają się plotki, że Wielka Brytania ma pozostać dłużej w unii celnej z UE, a temu ma podobno oficjalnie zaprzeczyć premier May. Na to nakłada się kwestia wyborczej arytmetyki, czyli na ile nowe propozycje zostaną przyjęte w samej Wielkiej Brytanii i czy ostatecznie znajdą poparcie w parlamencie – grupa eurosceptyków w Partii Konserwatywnej, która może głosować przeciwko wynosi około 40 posłów, ale teoretycznie może wzrosnąć nawet do 80, a wtedy pojawiłby się już duży problem. Czekamy, zatem na szczegóły i szykujemy się pod przyszłotygodniowy szczyt UE-Wielka Brytania, jaki jest zaplanowany na 18 listopada.

Wykres tygodniowy BOSSA USD

Analiza techniczna koszyka dolara BOSSA USD pokazuje, że tydzień możemy zakończyć w postaci formacji objęcia bessy, co zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji spadków dolara i tym samym ponownego wyjścia dołem z kanału wzrostowego. Wskaźniki zdają się potwierdzać koncepcję w której dolar będzie kontynuował korektę rozpoczętą w połowie sierpnia.

Z kolei w przypadku EURUSD pozytywnym faktem jest na pewno wyjście ponad poziom 1,1550-70 i teraz kluczowe będzie jego utrzymanie. Na wyraźniejsze sforsowanie bariery 1,16 rynek nie ma teraz siły i wydaje się, że trzeba poczekać z tym do informacji w temacie Włoch, jakie oficjalnie pojawią się w poniedziałek.

Co do notowań GBPUSD to w krótkim okresie udało się zajść dalej, niż można było sądzić – naruszenie szczytu z 26 września przy 1,3216. Rejon ten może teraz stać się wsparciem, ale bardziej wiarygodnymi poziomami mogą być 1,3177 i dalej linia trendu wzrostowego przy 1,3140. Z kolei mocny opór to strefa 1,3275-97, która może być testowana w przyszłym tygodniu w zależności od interpretacji informacji napływających ze szczytu UE-Wielka Brytania.

Wykres dzienny EURUSD

Wykres dzienny GBPUSD

Opracował:Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ


Nota prawna:

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.



Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)