53
Fx IG

Struktury korekcyjne na AUDUSD

W niniejszym artykule chciałbym poruszyć bardzo ciekawe zagadnienie dotyczące układów korekcyjnych. Jak wiadomo korekty techniczne są immanentną częścią każdego rynkowego trendu. Warto poznać ich specyfikę bowiem umiejętne wyznaczanie końca ruchu falowego, podążającego w kierunku przeciwnym względem aktualnie obowiązującego trendu, jest kluczową umiejętnością w tradingu.

W swojej praktyce analitycznej bardzo często posiłkuję się pewnym fenomenem dotyczącym korekt, który pozwala na precyzyjne wyznaczenie miejsca zakończenia korekty.

W skrócie polega to na tym, że wykorzystuje się tutaj elementy teorii Elliotta łącząc je z podejściem bazującym na układach harmonicznych XABCD. Dzięki takiej interesującej kompilacji jesteśmy w stanie wyznaczać z dużą precyzją ściśle określone węzły cenowy Fibonacciego, w których fale piąte impulsów elliottowskich wytracają swój impet, po czym rynek powraca na ścieżkę bazowego trendu rynkowego.

Przeanalizujmy w tym kontekście popularną parę walutową AUD/USD w skali dziennej (wykres 1).

Wykres 1

Co prawda różnie można tutaj podejść do kwestii oznaczenia poszczególnych podfal z punktu widzenia teorii Elliotta, ale zaprezentowana propozycja mieści się w dopuszczalnym wachlarzu możliwości. Okazuje się, że mamy do czynienia z układem harmonicznym, bowiem pomiędzy falami istnieją ewidentne zależności matematyczne, które jesteśmy w stanie wyrazić przy pomocy współczynników Fibonacciego. Jakimi metodami analitycznymi opisuje się układy harmoniczne?

Tutaj sprawa jest oczywista. Powszechnie stosuje się technikę APP, zniesienia zewnętrznego i ekspansji. Kolorowy pasek na wykresie 2 utworzony na bazie zniesień i projekcji Fibonacciego, to wizualne odzwierciedlenie niezwykle wysokiego poziomu harmoniczności badanego układu falowego. Przyjrzyjmy się wybranym zależnościom (jest ich zdecydowanie więcej):

  • Fala 5, to 0.685 długości fali 1 (technika APP),
  • Fala 5, to również połowa długości fali 3 (technika APP),
  • Jeśli zakres fali 2 pomnożymy przez 3.14 i uzyskaną wartość dodamy do dna fali 2,
    w korytarzu cenowym pojawi się kolejna projekcja (technika zniesienia zewnętrznego),
  • Jeśli zakres fali 4 pomnożymy przez 1.13, uzyskamy długość fali 5 (technika zniesienia zewnętrznego),
  • Stosując technikę ekspansji dla fali 1 i wykorzystując współczynnik 1.000, jesteśmy,
    w stanie wzmocnić węzeł o dodatkową, piątą już projekcję.

Wykres 2

Biorąc pod uwagę już tylko te zaprezentowane zależności można obiektywnie stwierdzić, że „pracujemy” z układem wybitnie harmonicznym, czyli dającym się w łatwy sposób opisać przy pomocy współczynników Fibonacciego.

Kluczowym wątkiem w prezentowanym podejściu jest jednak konieczność dogłębnego przeanalizowania układu XABCD, który aż prosi się o to, by się nim zainteresować. Szczegółową analizę formacji, z uwzględnieniem wszystkich istniejących zależności, przedstawiłem na wykresie 3.

Wykres 3

Dwie bazowe projekcje stanowiące główny szkielet konstrukcyjny czteroelementowego węzła podażowego, to: 1.13XA = AD i 1.46AB = CD. W pierwszym przypadku została użyta technika zniesienia zewnętrznego i jeden z najważniejszych współczynników Fibonacciego: 1.13. Warto przypomnieć, że jego odkrycia dokonał Jim Kane i zdaniem wielu traderów (między innymi Scotta Carney’a) jest to jedno z największych odkryć współczesnej analizy technicznej.

Bardzo podobną opinię można także sformułować w kontekście współczynnika 1.46, również wywodzącego się pośrednio z ciągu liczb Fibonacciego i wprowadzonego „do obiegu” przez wspomnianego już Jima Kane’a.

W wyniku zastosowania trzech prostych technik analitycznych: APP, zniesienia zewnętrznego i ekspansji uzyskujemy cztery projekcje cenowe (właśnie w ten sposób opisuje się standardowo układy XABCD), które wręcz perfekcyjnie nakładają się na wcześniej skonstruowany już węzeł cenowy Fibonacciego. Mamy zatem do czynienia z niezwykle ciekawą synergią, co z kolei powinno zdeterminować sposób zachowania analizowanego waloru. Z moich doświadczeń i obserwacji płynnych walorów wynika, że takie wzmocnione węzły cenowe Fibonacciego odgrywają zazwyczaj wręcz strategiczne role. To właśnie tutaj ruchy korekcyjne (bądź nawet impulsy cenowe) wytracają najczęściej swój impet, po czym walor powraca na ścieżkę bazowego trendu rynkowego.

No właśnie, ale z jakim trendem mamy właściwie do czynienia? Przecież z dotychczasowych rozważań wynika, że para AUD/USD podąża cały czas w kierunku północnym. Czy możemy zatem w ogóle mówić o ruchu korekcyjnym? Jak zatem odnieść się do tej kwestii?

W bardzo prosty sposób. Włączając do analizy szerszy kontekst czasowy i umiejscawiając naszą „piątkę elliottowską” na przykład na wykresie w skali tygodniowej.

Wykres 4

Oceniając parę AUD/USD z perspektywy kilkunastomiesięcznej (wykres w skali tygodniowej) nie ma wątpliwości, która ze stron dyktuje warunki gry. Tym samym pojawił się ważny wątek dotyczący konieczności używania kilku skal czasowych (zazwyczaj dwóch), by w obiektywny sposób można było określić rynkowy trend i na przykład umiejscowić w nim ruch cenowy z niższej skali czasowej (dokładnie tak, jak zostało to przedstawione na wykresie 4).

Ale z tego wykresu wynika coś więcej. Przede wszystkim została tutaj jeszcze zaprezentowana technika grupowania zniesień, czyli niezwykle użyteczna metoda analityczna, służąca między innymi do wzmacniania węzłów cenowych uzyskanych na bazie opisu korekcyjnych układów harmonicznych.

Proszę zwrócić uwagę, że w skonstruowanym wcześniej przedziale cenowym (projekcje wynikające z opisu formacji elliottowskiej i układu XABCD) wypadają dodatkowo aż trzy zniesienia wewnętrzne: 38.2%, 44.7% i 78.6%, wyznaczone na bazie historycznie istotnych punktów zwrotnych (są to zazwyczaj szczyty korekt wzrostowych w trendzie spadkowym, bądź dołki korekt spadkowych w trendzie wzrostowym).

Bazując na obserwacjach historycznych można sformułować niezwykle użyteczną i ciekawą koncepcję. Jeśli w wyniku zastosowania procedury opisu formacji XABCD uzyskamy przedział cenowy, w którym wypadną przynajmniej dwa zniesienia wewnętrzne ze zbioru: 18.6%, 23.6%, 38.2%, 61.8%, 68.5%, 78.6% i 88.6%, to niejako z założenia stworzymy silną i zazwyczaj respektowaną zaporę popytową/podażową Fibonacciego. Bardzo często ruchy korekcyjne wytracają w takich węzłach swój impet (czyli następuje powrót waloru na ścieżkę macierzystego trendu).

W naszym przypadku ten warunek został spełniony (zniesienia: 38.2% i 78.6%). Nie powinno zatem dziwić to, że dokładnie w wyznaczonym w ten sposób korytarzu cenowym ukształtował się niezwykle ważny punkt zwrotny (wykres 5).

Wykres 5

Przedstawione podejście analityczne (transakcyjne) cechuje się wysoką wiarygodnością. Na wstępie artykułu wspominałem o swego rodzaju fenomenie, jeśli chodzi o niektóre układy korekcyjne. Okazuje się bowiem, że bardzo często z fali czwartej i piątej impulsu elliottowskiego jesteśmy w stanie wyodrębnić harmoniczny układ XABCD (bądź ABCD). To według mnie bardzo ciekawa i zarazem praktyczna obserwacja, pozwalająca z dużą precyzją określić miejsce zakończenia fali piątej. Zachęcam wszystkich, by właśnie w taki sposób łączyć elementy teorii Elliotta z układami harmonicznymi ABCD, bądź XABCD. Jeśli dodatkowo zaczniemy analizować wykresy przez pryzmat różnych horyzontów czasowych i biegle posługiwać się techniką grupowania zniesień, efekty powinny być niezwykle satysfakcjonujące.





Bardzo fajny artykuł!
Marek1976 FX/GPW
Zainteresował mnie współczynnik jaki przedstawił Pan na wykresie 4 oraz 5. Czy poziom 44,7% rzeczywiście jest tak ważny i jest dobrym potwierdzeniem końca korekty? Jak rozumiem parametr ten należy ręcznie wprowadzić do platformy aby móc z niego korzystać? Na MT4 widoczne mam poziomu 38,2%; 50% oraz 61,8%. Z góry dziękuję za odpowiedź!
Mnie natomiast zainteresował współczynnik 1.13, czy prowadzone są jakieś statystyki świadczące o jego skuteczności? Gdzie można przeczytać o nim więcej?
Marcin Drobny inwestor indywidualny
Panie Pawle jak Pan widzi obecny dołek na SP500? Połowa tj 50% tego ruchu wzrostowego to dopiero poziom 1975 - https://charts.mql5.com/9/788/us500-d1-dom-maklerski-mbanku.png ; jednak czy w mojej analizie czegoś nie pominąłem?
Kazda teoria dziala na historii, wystarczy poszukac odpowiedniego przykladu. Z moich badan wynika ze takie zastosowanie Fibo jest naciagane i tak samo czesto dziala jak i nie dziala. Dodatkowo analiza ceny bez czasu nie ma wiekszego sensu. Cale szczescie kazdy moze miec swoje zdanie :) Pozdrawiam.
Mały komentarz co do współczynnika 1.13. Ma się na nim skuteczność jeśli bezpośrednio wystąpi na nim, szybkie momentum cenowe (wyrzut ceny), Jeśli byś chciał grać na ten współczynnik bezpośrednio to nie radze ( chyba, że na zmianę trendu obowiązkowo na niższych interwałach czasowych). Drugą opcja moim zdaniem znacznie lepsza to granie na układ harmoniczny REKINA ( SHARK PATTERN - lieratura zza oceanu ) co się widzi to to że jeśli wystąpi ten współczynnik cena bez oporów jest wstanie przebić poziom 0 i często wypełnić układ harmoniczny rekina. http://harmonictrader.com/sharkpdf.pdf
MateuszBe Inwestor indywidualny
@Rafal Żmijewski, co do współczynnik 1.13 to masz jakieś statystyki odnośnie tej reakcji? Jakieś obserwacje prowadziłeś? Z góry dzięki za odpowiedź:) Ja generalnie żadnego współczynnika nie zastosuję w odosobnieniu od innych potwierdzeń, ale sądzę, że to jest generalna zasada, którą praktycznie każdy stosuje ;)
Statystyk odnośnie poziomu 1.13 nie prowadziłem ale używam go do formacji harmonicznych REKINA. strasznie denerwujący poziom swoją drogą :) No poziom 1.13 to poziom ostatniego szczytu lub dołka to tam ludziki mają stop losy :) i i do robienia ściemy i do korekt nieregularnych nadaje się świetnie. Ale tak jak mówię patrzę tylko na REKINA :)
Odpowiadając na pytanie odnośnie zniesienia 44.7%, to traktuję je tylko jako pewne uzupełnienie bazowego wachlarza współczynników, z którego na co dzień korzystam (czyli na przykład: 18.6%, 23.6%, 38.2%, 61.8%, 78.6%, 88.6%, 113% itd.).
ale przecież mając tyle współczynników zawsze się na jakimś zatrzyma...
Konto usunięte
http://inwestornaetacie.pl/
Bardzo fajnie to wszystko Pan opisał :) Poza metodyką stosowania HT podoba mi się również to w jaki sposób Pan czyta "background" oraz różne TF-y! Pozdrawiam ! ;)
Interesują mnie jedynie odpowiednio wyselekcjonowane węzły cenowe fibo, w których grupują się ściśle określone zniesienia i projekcje cenowe. Nie stosuję pojedynczych zniesień. W tym kontekście mogę się zgodzić z uwagą, że zawsze znajdzie się odpowiednie zniesienie, które okaże się skuteczne. Sztuka polega jednak na tym, by znaleźć obszar cenowy, w którym koncentrują się odpowiednio dobrane zniesienia i projekcje.
Dzięki za miłe uwagi odnośnie artykułu. Niedługo pojawi się kolejny, dotyczący indeksu WIG z pięknym układem XABCD w tle :)
Osobiście bardzo wysoko oceniam skuteczność zniesienia 113%. Robiłem kiedyś testy na FW20 (jak znajdę, to podeślę). Warto jednak bazować na własnych obserwacjach i mniej odwoływać się do testów statystycznych (przy pomocy których można jak wiadomo wiele rzeczy udowodnić, ale zmieniając trochę parametry, również całkowicie obalić). W kontekście współczynnika 1.13 warto wykorzystywać ten parametr w układach ABCD i XABCD (przede wszystkim w tych ostatnich, szukając na przykład takich zależności: 1.13XA = AD i AB = CD). Przypominam również o odwrotności wsp. 1.13, czyli 0.886. To także niezwykle interesująca wartość, o której studenci - traderzy piszą już nawet prace magisterskie :) 
Ewelina Gram na daxie
U mnie z kolej pojawiają się głównie dwa problemy/dwie pułapki, w które niestety często wpadam... Od początku: znam dwa zew. harmoniki tj Motyla oraz Kraba. Z Krabem problemu nie mam bo jest głębszy i na 161,8%, więc sprawa jest prosta. W Butterfly często ekstremum wypada na 113 - i nie dochodzi do 127,2%. Czyli czekam na układ i nie doczekam się - rynek odjeżdża beze mnie mimo, że kierunek już wcześniej wyznaczyłam. Chyba brakuje mi takiego momentum do wejścia w pozycję? Drugi problem to czas. Czy rynek zna poczucie czasu czy nie do końca?
Dlatego w swojej ostatniej książce wprowadziłem zmodyfikowanego "motyla" bazującego właśnie na wsp. 1.13. To o czym piszesz, jest symptomatyczne. Często tak się właśnie dzieje, że nie dochodzi do ukształtowania się klasycznej formacji Butterfly, gdyż jest respektowana zależność: 1.13XA = AD.
Hmm odnośnie zmodyfikowanego motyla. Motyl to motyl a poziomy 113% i 127,2% są skrajnie różne. To już nie lepiej "niemodyfikować" formacji motyla tylko "opatentować nową formację" ? Mówiąc już tak ściśle konserwatywnie :)
Być może tak należałoby właśnie zrobić. Ale wszystkie pozostałe parametry są identyczne, struktura podobna, a wartości 113% i 127,2% plasują się jednak stosunkowo blisko siebie (to nie są poziomy skrajnie oddalone od siebie). Z drugiej strony korzystam na co dzień z wielu układów harmonicznych, które nie posiadają nazw :) Liczy się ich poziom harmoniczności (czyli to, z jakich współczynników się składają) i jak funkcjonują w szerszym kontekście (tzn. czy węzeł utworzony na bazie danego układu XABCD posiada dodatkowe wzmocnienia płynące z techniki grupowania zniesień).
No nareszcie jakaś konstruktywna dyskusja :) Pawle a mógłbyś wstawić tutaj takie układy ? Ale takie w których para współczynników jest taka sama. Raz że jestem ciekawy a dwa chce zobaczyć czy to jest to co myślę. A trzy jest trochę układów harmonicznych jakie jeszcze nie są znane w Polsce a są znane za granicą. A jeszcze jedno pytanie czy zetknąłeś się z czymś takim jak formacja three driwe opisana poziomami fibo http://www.harmonictrader.com/price_patterns3d.htm bo ja na przykład widzę pierwszy raz, zawsze się brało na oko taki układ i bardziej jako formacja klina :)
Para współczynników taka sama, czyli chodzi Ci o układy symetryczne, spełniające zależność: AB = CD? Oczywiście mogę wstawić. Takie formacje pojawiają się stosunkowo często. Muszę tylko poćwiczyć technikę wstawiania tutaj plików graficznych :) A artykule masz przykład układu harmonicznego, spełniającego zależność: 1.46AB = CD i 1.13XA = AD. Niemniej jednak często fale AB i CD są identycznej długości i wówczas mamy do czynienia z bardzo silnymi strukturami cenowymi. Link, który zamieściłeś opisuje układ zaprezentowany w książce Scotta Carney’a Harmonic Trading od Financial Markets Vol. 1. Nie mam przekonania do tego typu układów, ale nie chcę deprecjonować ich znaczenia.
Tak masz racje do układu który zaprezentowałem, ti zreszta to podchodzi na granie pod zwykłą AT Ja osobiscie nie gram na ta zwykłą analizę techniczną. A chodziło mi bardziej o coś takiego jak parę dwóch wsólczynników fobo np 88 i 144 :) (ale to tak całkowicie przykladowo) głównie chodzi o to aby były to stałę powtarzalne współczynniki bo właśnie takich cudaków szukam i myslałem ze ktoś coś takiego odnalazł :) AB = CD jest znane dość dobrze a ja jakoś teraz uwsteczniłem się w wyszukiwani formacji harmonicznych ale ciekawość robi swoje :)
Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)