Wojciech_Matysiak
Fx
1

Wojciech_Matysiak

https://konsulteo.pl
Główny analityk portalu analitycznego dla firm Konsulteo.pl, oferującego m.in. analizy sektorowe, analizy makroekonomiczne rynku krajowego i rynków eksportowych, prognozy walutowe i stóp procentowych, analizy rynku obligacji skarbowych i korporacyjnych, analizy strategiczne dla biznesu m.in. badania rynku, analizy statystyczne.
Doświadczenie: 5 lat i więcej
Wojciech_Matysiak https://konsulteo.pl

Wyniki wyborów uzupełniających do Kongresu kształtują się zgodnie z oczekiwaniami. Demokraci uzyskali miejsca niezbędne do przejęcia kontroli nad Izbą Reprezentantów, natomiast Republikanie utrzymali większość w Senacie.

Co to oznacza? Demokraci mogą teraz utemperować legislacyjne poczynania Trumpa, pogrzebać jego plany budowy muru na granicy z Meksykiem, uniemożliwić wprowadzenie drugiego pakietu fiskalnego obniżającego podatki czy ograniczyć twardą politykę w handlu zagranicznym. Co więcej, Demokraci mogą zaszkodzić wizerunkowi obecnego Prezydenta USA przez prowadzenie postępowania w zakresie choćby jego z związków z Rosją w trakcie kampanii wyborczej w 2016 roku. Wszystko to sprawia, że szanse na reelekcję Trumpa w 2020 roku maleją.

Jakie są implikacje takiego wyniku wyborów w USA dla rynku walutowego?

Przeanalizujmy najpierw, jak zachowywał się dolar w końcu 2016 roku, tuż po zaskakującym zwycięstwie Trumpa w wyborach prezydenckich. Otóż indeks dolara po wyborach był na poziomie o około 5% wyższym względem poziomów sprzed wyborów. W 2018 roku głównym czynnikiem stojącym za aprecjacją dolara była restrykcyjna polityka Trumpa dotycząca wymiany międzynarodowej. Konkluzja jest więc taka, że Trump i Republikanie utożsamiani są z mocniejszym dolarem, a zwycięstwo Demokratów w izbie niższej Kongresu, zmniejszające szanse na reelekcję Trumpa w 2020 roku, dolara osłabia.

Porażka Republikanów w Izbie Reprezentantów okazała się, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, dobrym paliwem do wzrostu indeksów giełdowych i cen metali. Spośród walut mocno zyskują waluty gospodarek powiązanych z Chinami (AUD i NZD). Zgodnie oczekiwaniami Konsulteo.pl, wynik wyborów uzupełniających spowodował także ruch w górę kursu EUR/USD.

Poświęćmy teraz chwilę na analizę techniczną wykresu EUR/USD. Poniedziałkowe zamknięcie powyżej 7-dniowej średniej eksponencjalnej było ważnym sygnałem ruchu w górę i zanegowało presję ze strony długiego górnego cienia świecy piątkowej. We wtorek byki mogły świętować kolejnym triumf - kurs EUR/USD zamknął się powyżej poziomu 1,1423, będącego 23,6% zniesieniem Fibo spadku z 1,1815 do 1,1302 (wrzesień-październik). Dzisiaj kurs przełamał następną barierę – 30-dniową średnią ruchomą na 1,1481. Zamknięcie powyżej tej bariery będzie ważnym sygnałem do dalszego wzrostu. Najbliższym oporem jest poziom 1,1498, 38,2% zniesienie Fibo wyżej wymienionego ruchu z 1,1815 do 1,1302, a kolejnym 1,1558 (50% Fibo). Oczywiście w ślad za umacniającym się kursem EUR/USD, notujemy spadek kursu USD/PLN.

Kolejnym ważnym wydarzeniem dla USD jest jutrzejsza decyzja Fed. Nie ma wątpliwości, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie, a rolą banku centralnego USA będzie przygotowanie rynków na podwyżkę stóp w grudniu. W komunikacie zapewne znajdziemy sformułowanie o konieczności dalszego stopniowego zacieśniania polityki monetarnej. Zapowiedź dalszych podwyżek stóp nie jest jednak niczym nowym i nie powinna zmienić obrazu rynku. Oceniamy, że rynek nie przywiąże tym razem dużej wagi do jastrzębiego Fed i w kolejnych dniach nadal będzie żył zwycięstwem Demokratów w izbie niższej Kongresu, zwłaszcza, że giełdy i surowce mają co odrabiać, a USD ma z czego spadać.

Źródło: https://konsulteo.pl

Wojciech_Matysiak https://konsulteo.pl

Obecnie priorytetem EBC jest sprawne wyjście z QE. Dlatego też spodziewamy się, że bank pozostanie w trybie ‘wait-and-see’ na dzisiejszym posiedzeniu. To, co wiemy na pewno, to fakt, że program skupu aktywów zostanie całkowicie wygaszony do końca roku. Czy z dzisiejszego komunikatu dowiemy się czegoś więcej?

Konsulteo.pl spodziewa się, że kluczowe części komunikatu EBC pozostaną niezmienione, w szczególności bank powstrzyma się od nowych wytycznych w zakresie polityki pieniężnej, a ocena ryzyka dla wzrostu gospodarczego pozostanie zbalansowana. Bank prawdopodobnie podtrzyma również stwierdzenie, że niepewność co do kształtowania się inflacji ustępuje.

Od wrześniowego posiedzenia EBC, główne wskaźniki wzrostu nie robiły szczególnego wrażenia, były raczej zgodne ze scenariusz nakreślonym wcześniej przez bank centralny. Nieco rozczarował odczyt inflacji bazowej, która nie wykazuje wyczekiwanego trendu wzrostowego. W tej sytuacji w grudniu EBC zapewne skoryguje swoją prognozę dotyczącą tego wskaźnika. Poza tym, wzrost gospodarczy nie zawodzi, rośnie popyt na rynku pracy, przyspiesza wzrost płac – dlatego też ewentualna korekta prognozy inflacji bazowej nie powinna zmienić planu normalizacji polityki pieniężnej.

We wrześniu EBC zwrócił uwagę na niepewność związaną z polityką protekcjonizmu, turbulencjami na rynkach wschodzących i zwiększoną zmiennością rynków finansowych. Bank zaznaczył wówczas, że zdrowe fundamenty gospodarki strefy euro niwelują niekorzystny wpływ czynników zagranicznych. Ta ocena zostanie zapewne podtrzymana dziś przez Prezesa EBC Mario Draghiego. Spodziewamy się, że ostanie spadki na giełdach zostaną ocenione jedynie jako korekta i nie zmienią założenia wychodzenia z akomodacyjnej polityki pieniężnej.

W Konsulteo.pl oczekujemy pierwszej podwyżki stóp w strefie euro we wrześniu 2019 roku.

Wracając do pytania tytułowego, byłby to prawdziwy chichot losu, gdyby Mario Draghi, który zwykle wywoływał lawinę na EUR/USD, przyczynił się do zatrzymania ostatnich spadków. Niemniej jednak, w ocenie Konsulteo.pl nie jest to niemożliwe, nawet w przypadku nieszczególnie jastrzębiego komunikatu. Po solidnej wyprzedaży rynek może szukać okazji do realizacji zysków na krótkich pozycjach, a posiedzenie EBC niewątpliwie jest tej rangi wydarzeniem, które może skłonić inwestorów do zamykania pozycji.

Konsulteo.pl ocenia, że kurs EUR/USD może dziś nieco zwyżkować, z pierwszym poziomem oporu na 1,1456 (7-dniowa średnia ruchoma eksponencjalna) i kolejnym na 1,1493 (14-dniowa średnia ruchoma eksponencjalna). O zmianie trendu będziemy jednak mogli mówić dopiero w przypadku przełamania 1,1532.

Źródło: https://konsulteo.pl

Wojciech_Matysiak https://konsulteo.pl

Na 24 października zaplanowane jest posiedzenie Banku Kanady. Powszechnie oczekuje się podwyżki stóp procentowych o 25 pb. Konsulteo.pl przychyla się do prognoz rynkowych.

Decyzja Banku Kanady wydaje się pewna, pomimo niższych od oczekiwań danych o inflacji oraz sprzedaży detalicznej z piątku. Przypomnijmy, że inflacja w Kanadzie spadła w sierpniu do 2,2% r/r z 2,8% r/r miesiąc wcześniej. Natomiast sprzedaż detaliczna spadła o 0,1% m/m wobec prognoz wzrostu o 0,3% m/m. Oczekiwania dotyczące podwyżki stóp w Kanadzie mają jednak podłoże w osiągniętym niedawno nowym kanadyjsko-amerykańskim porozumieniu dotyczącym handlu zagranicznego.

Przyjrzyjmy się teraz zachowaniu kanadyjskiej waluty. Od kilku dni jest ona pod silnym wpływem zachowania cen ropy naftowej. W piątek ceny ropy nieco odbiły, jednak już dzisiaj obserwujemy ich dalszy spadek, co ma związek z zapowiedzią zwiększenia wydobycia surowca przez Arabię Saudyjską.

Aktualnie trudno dostrzec jednoznaczne sygnały dla kursu USD/CAD, a głównym czynnikiem niepewności jest dalsze zachowanie cen ropy naftowej, ważnego towaru eksportowego Kanady. W ocenie Konsulteo.pl podwyżka stóp procentowych może nieco wzmocnić dolara kanadyjskiego. Z drugiej strony, analiza techniczna nie daje jednak dużych szans niedźwiedziom. W piątek kurs USD/CAD przebił i zakończył dzień powyżej oporu 1,3083 (50% poziom Fibo spadku z okresu czerwiec-październik). Co więcej, pomimo relatywnie długiego górnego knota świecy piątkowej, poniedziałek przyniósł kontynuację wzrostu tej pary. W dalszym ciągu kurs pozostaje wyraźnie powyżej krótkookresowych średnich ruchomych, dodatnio nachylonych.

W ocenie analityków Konsulteo.pl obecna sytuacja zachęca raczej do pozostania z boku w perspektywie krótkoterminowej. W średnim okresie widzimy potencjał do spadku kursu USD/CAD.

Źródło: https://konsulteo.pl

Wojciech_Matysiak https://konsulteo.pl

Silny odczyt amerykańskiego indeksu ISM dla usług oraz jastrzębie uwagi ze strony Prezesa Fed Jerome’a Powella umocniły wczoraj dolara na szerokim rynku. Szef Rezerwy Federalnej powiedział m.in. że stopy procentowe mogą wzrosnąć powyżej neutralnego poziomu, biorąc pod uwagę korzystne perspektywy wzrostu gospodarczego USA.

Kurs EUR/USD przełamał wczoraj ważne wsparcie z punktu widzenia analizy technicznej – poziom 1,1497, będący 61,8% zniesieniem Fibo wzrostu z 1,1301 do 1,1815. Niemniej jednak, para ta znalazła się również blisko dolnego ograniczenia wstęgi Bollingera wyznaczonej przez 30-dniową średnią ruchomą, co może sygnalizować znaczące wyprzedanie rynku.

Jutro poznamy ważne dane z gospodarki amerykańskiej – liczbę nowych miejsc pracy poza rolnictwem. Musimy jednak mieć na uwadze, że dane z tego tygodnia (ADP i ISM) mogły nieco podnieść oczekiwania rynku i prognozy analityków, które widzimy w kalendarzach ekonomicznych, mogą być nieco zaniżone wobec faktycznych oczekiwań inwestorów. Tym samym, większe jest ryzyko rozczarowania i realizacji zysków z krótkich pozycji EUR/USD nawet w przypadku, gdy dane okażą się zgodne z oczekiwaniami analityków. W ocenie Konsulteo.pl jutrzejsze dane z amerykańskiego rynku pracy mogą zmienić obraz rynku.

Dzisiaj ponownie chcielibyśmy poświęcić kilka zdań parze USD/CAD. Dolar kanadyjski bardzo dzielnie oparł się mocnemu dolarowi. Zgodnie z oczekiwaniami analityków Konsulteo.pl jastrzębi komentarz Prezesa Banku Kanady Stephena Poloza oraz pomyślne zakończenie negocjacji w sprawie NAFTA z USA wzmocniły kanadyjską walutę, a kurs USD/CAD osiągnął w tym tygodniu ważny poziom – 50% zniesienie Fibo wzrostu z okresu styczeń-czerwiec. Czy to koniec?

Bodźcem do dalszego wzrostu wartości CAD mogą być publikowane w piątek dane z kanadyjskiego rynku pracy. Musimy pamiętać, że na 24 października zaplanowane jest posiedzenie Banku Kanady. W ocenie Konsulteo.pl na posiedzeniu tym bank podniesie stop procentowe o 25 pb, a dobre dane z rynku pracy mogą tylko te oczekiwania ugruntować.

Walutę kanadyjską wspierają również rosnące ceny ropy naftowej, głównego towaru eksportowego Kanady.

Źródło: https://konsulteo.pl

Wojciech_Matysiak https://konsulteo.pl



Zgodnie z oczekiwaniami rynku, Fed podniósł wczoraj stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednomyślna. Komunikat po posiedzeniu w dalszym ciągu pozostaje optymistyczny. W porównaniu do poprzednich komunikatów pojawiła się jedna zmiana, którą warto odnotować – z komunikatu zniknęło określenie „akomodacyjna” w odniesieniu do polityki monetarnej.

Taka zmiana komunikatu była oczekiwana i nie niesie za sobą żadnych implikacji odnośnie do kształtowania się oczekiwań rynkowych dotyczących decyzji Fed w kolejnych miesiącach. W tym kontekście warto dodać, że Fed w komunikacie podtrzymał sformułowanie o „dalszych stopniowych podwyżkach” stóp, a projekcja Fed sygnalizuje kolejną podwyżkę w grudniu, trzy kolejne podwyżki w 2019 roku i jeszcze jedną w 2020 roku. W tym kontekście usunięcie sformułowania o „akomodacyjnej” polityce pieniężnej jest naturalną ewolucją komunikatu, związaną z faktem zbliżania się stóp procentowych do teoretycznej stopy neutralnej Fed.

Fed prognozuje wzrost gospodarczy powyżej 3% w tym roku i umiarkowany wzrost w kolejnych trzech latach (2,5% w 2019 roku, 2,0% w 2020 roku i 1,8% w 2019 roku) w warunkach niskiej stopy bezrobocia oraz inflacji pozostającej blisko 2% celu.

Przyjrzyjmy się teraz zachowaniu EUR/USD. W ostatnim tygodniu EUR/USD pięciokrotnie testował poziomu oporu 1,1780 (38,2% zniesienie Fibo spadku z 2018 roku), jednak ani razu nie zakończył dnia powyżej tego poziomu. Te nieudane próby odczytywaliśmy jako słabnącą siłę byków i dopuszczaliśmy możliwość głębszej korekty. Dzisiejszy spadek kursu potwierdza nasze przewidywania. Na horyzoncie widzimy wsparcie w okolicach 30-dniowej średniej ruchomej (1,1642).

Co dalej? Fakty są takie, że Fed nie zwiększy tempa zacieśniania swojej polityki, a inne banki centralne w najbliższych miesiącach mogą zacząć „gonić” Fed w poziomie stóp.

Przywołując inne banki centralne, myślimy głownie o EBC. Jednak dziś chcielibyśmy zwrócić uwagę na Bank Kanady oraz parę USD/CAD. Dolar kanadyjski stracił względem dolara amerykańskiego po decyzji Fed. Na notowania kanadyjskiej waluty ma jednak wpływ również utrzymująca się niepewność związania z negocjacjami porozumienia NAFTA. Premier Kanady Justin Trudeau dopuścił możliwość fiaska rozmów z Waszyngtonem. Przypomnijmy, że administracja Donalda Trumpa osiągnęła już porozumienie z Meksykiem, a termin zakończenia negocjacji z Kanadą został ustalony na koniec września. Zawarcia porozumienia będzie silnym bodźcem dla dolara kanadyjskiego.

Na dzień dzisiejszy zaplanowane jest również wystąpienie szefa Banku Kanady Stephena Poloza. Oceniamy, że będzie miało ono „jastrzębi” wydźwięk, aby przygotować rynek do podwyżki stóp w październiku. W piątek zostaną opublikowane dane o PKB Kanady za lipiec.

Korzystny rozwój wydarzeń może sprowadzić kurs USD/CAD w okolice 1,2818 (będącego 50,0% zniesieniem Fibo wzrostu kursu z okresu styczeń-czerwiec). W takim scenariuszu możemy spodziewać się, że kurs CAD/PLN również nieco wzrośnie.

Źródło: https://konsulteo.pl/blog/169-eur-usd-w-odworcie-po-fed-ciekawa-sytuacja-na-usd-cad

Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)