15
Bithub
Bithub.pl

Stokarz czyta rynek #2 – w obliczu byczego trendu

W obliczu trendu byka, z pozoru prosta publikacja analiz rynku takiego jak kryptowaluty, jest niezwykle trudna. Dlaczego? Z racji na jego szybko zmieniającą się naturę. Jeśli chciałbyś zaprezentować czytelnikom wykresy w piątkowy poranek, wieczorne przygotowanie się do tego nic nie da, gdyż obraz na wykresie zmienia się drastycznie. Stare pomysły odchodzą w niepamięć, wraz z upływem godzin nocnych.

Gdy Europa kładzie się do łóżka, zamykając zmęczone po cały dniu pracy oczy, budzą się Tokio, Hong Kong, Shanghai. I rozpoczynają kupować lub sprzedawać, czego efekty widać jasno na wykresie. Wykres, który wieczorem krzyczeć mógł – sprzedawaj! Z rana, już nieco łagodniej, może zdawać się mówić – powinieneś kupić. Dołóżmy do tego, trwającą całą dobę aktywność handlu algorytmicznego, a dostaniemy niekończącą się udrękę dla dziennikarzy i redaktorów. Ciężko jednak narzekać. Kryptowaluty dostarczają, aż nadto ciekawych wrażeń.

Dziś zmieniamy nieco formę moich analiz i z racji na bardzo ciekawy rynek, przedstawiam Wam piątkowe spojrzenie na kurs Bitcoina i kilku interesująco wyglądających kryptowalut.

Bitcoin – obraz tygodniowy

Co prawda do zamknięcia tygodniowej świecy pozostały jeszcze trzy dni i wygląd obecnej nie powinien nam niczego sugerować, warto wspomnieć o jednej rzeczy.

Stokarz czyta rynek #2 - w obliczu byczego trendu - świeca tygodniowa

Świeca tygodniowa.

Zamknięcie świecy tygodniowej ponad obszarem (okolic) $11 600 USD byłoby bardzo silnym sygnałem na kontynuację wzrostów. Choć szczerzę myślę, że jeśli faktycznie dostać mamy zamknięcie tygodniowej w takiej formie, cena zamknie się znacznie wyżej, aniżeli ten poziom. Natomiast jeśli mamy spadać, teraz jest na to najlepszy czas i powinniśmy to zrobić szybko. W jednym i drugim przypadku, trejder powinien być przygotowany na granie w obu kierunkach.

W obliczu trendu byka!

Tak jak już mówiliśmy w zeszłą niedzielę, ogólny trend w jakim jesteśmy, jest jak najbardziej byczy – prowzrostowy. Bezsensowna walka z tym faktem jest nie na miejscu i naszym zadaniem powinno być częstsze patrzenie na okazje do zajęcia długich pozycji, nie zaś walka z wiatrakami w postaci shortowania silnych wzrostów. Dopóki nie pojawią się jasne znaki mówiące, że trend uległ zmianie – co zazwyczaj dostrzec będziemy mogli na wykresie dziennym, zatem nie ma pośpiechu! Nie powinniśmy również wieszczyć i próbować trafić w dokładny moment, w którym nastąpi przełamanie trendu. Pozbawiamy się tym samym, potencjalnie sporych zysków.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której BTC, przy pomocy mocno byczego momentum, dochodzi do granic $17 000 USD, gdzieś pod koniec września. Jako roztropny gracz podążający za silnym trendem, niemniej taki, który lubi wskazywać na zakończenie się trendu, wychodzimy ze swojej długiej pozycji. Pół biedy jeśli nadal pozostaniemy w BTC. Lecz często zdarza się, że gnani pychą o własnej, niewyobrażalnej wiedzy i o tym, że potrafimy przewidzieć zachowanie kursu lepiej od tysięcy ludzi na świecie, zaczynamy zajmować krótkie pozycje w antycypacji na spadki. Owszem, może nam się poszczęścić i faktycznie trafimy w sam szczyt. Bardziej jednak prawdopodobna sytuacja będzie taka, że kurs wzrośnie do, na przykład, $18 600 USD, a my oddamy całe nasze ciężko zarobione zyski rynkowi. Więc zanim zaczniesz shortować domniemane szczyty, zastanów się, czy przypadkiem za horyzontem nie skrywa się kolejny, jeszcze wyższy.

Za dnia pięknością, w nocy zaś…. – Bitcoin w ujęciu dziennym

Przygotowywanie tej analizy rozpocząłem, z racji na wczesne godziny publikacji, pod wieczór. I choć sytuacja na wykresie uległa zmianie, myślę, że warto dodać część z mojej wczorajszej pracy, gdyż niesie ona ze sobą nieco edukacji. Dzięki temu, będziecie w stanie poznać, nie tylko sam proces analizy technicznej, gdyż każdy może nauczyć się świetnie czytać wykresy, ale również rzeczywistego zajmowania pozycji z uwagi na zaistniałe okoliczności.

Najważniejsze linie i poziomy zaznaczone zostały na kolorowo i opisane, zatem nie będę do tego wracał. Większe znaczenie mają dwa kolorowe obszary. Nakładają się one na linie, którymi zaznaczyłem otwarcie świecy tygodniowej (bardzo ważny poziom dla kursu BTC!) i kwartalnej. Są to najważniejsze poziomy do obserwowania, jeśli cena miałaby nieco się pomęczyć przed wybiciem wyżej, tym samym oferując okazję do kupna. Dwie świece w czerwonym obszarze – możemy zauważyć, że cena nie dała rady zamknąć się powyżej otwarcia kwartalnej, tym samym oferując okazję do zajęcia krótkiej pozycji i akceptując silny opór. Zielony obszar jest o tyle ważny, gdyż zaznaczona świeca i ruch cenowy w jej obrębie, zmieniły wcześniejszy mocny opór w wsparcie (przetestowane dodatkowo od góry).

Nie tylko analizy

Na tej podstawie, przygotowałem dla Was wczoraj dwa pomysły na zajęcie pozycji.

Pierwszy z nich zakładał, że przed dalszymi spadkami, zobaczymy eksplozywną świecę wzrostową, z długim wickiem, który zaneguje obszar oznaczony czerwoną linią. Wtedy możemy zdecydować się na grę na spadki z tego miejsca, z targetem na granicy $ 11 000 USD.

(na żółto oznaczyłem tzw. „pochłanianie podaży – czyli miejsce silnego popytu, a gdy zobaczymy coś takiego w wyższej skali czasowej, jest to mocny sygnał do chwilowego zajmowania długiej pozycji)

Dalszy ruch ceny i świeca zamykająca się o godzinie 22.00 UTC pokazały, że ten scenariusz jest nieważny (powolne zamykanie się w stronę oporu, w byczym trendzie zazwyczaj sygnalizuje, że opór się nie sprawdzi. Im szybciej cena idzie do danego wsparcia, bądź oporu, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie ono „ważne” i zadziała”.

Drugi pomysł zakładał właśnie powolny wzrost w stronę granicy podaży, co wskazywało by, że kupujący nadal zainteresowani są robieniem zakupów. Później drobna konsolidacja i dalszy ruch w górę. Jak się zaraz okaże, właśnie ten scenariusz został zrealizowany i zaoferował (w momencie pisania tej analizy) szansę na ustawienie się na długiej pozycji i wysokim wskaźnikiem potencjalnej wygranej do ryzyka.

Poranne ruchy Bitcoina

Noc przyniosła zamknięcie świecy dziennej i rozwinięcie price action, także możemy teraz powiedzieć o kursie nieco więcej.

Dzienna zamknęła się wysokim pinem, który w takiej konsolidacji oznacza, że cena woli jednak iść do góry (śmiech śmiechem, ale rzeczywiście obrazuje to silny popyt i zaangażowanie kupujących).

Kiedy Bitcoin (BTC) przebije opór $12 000 USD?

Jeśli mam rację, to atakowana przez ostanie dni granica $12 000 USD staje się coraz słabsza i niedługo (tylko zakładając byczy scenariusz!) powinniśmy przebić ją. I tutaj mamy dwie opcje:

  • Powolny grind w jej kierunku. Tak samo byczy, jak
  • Druga opcja, czyli eksplozywny ruch w górę.

Zważywszy na sytuację, tak wyglądałoby, interesujące mnie teraz zagranie. Zlecenie Stop Loss umieszczone w obszarze do którego nie powinna dojść cena, jeśli jesteśmy byczy. Grając bardziej zachowawczo, powinniśmy poczekać na ruch kursu w dół, mający na celu wyczyszczenie zleceń stop loss kupujących i zapędzenie późnych sprzedających w pułapkę. Jeśli znów otrzymalibyśmy silną reakcję kupujących, którzy podciągnęli by kurs, zamykając świece z długimi wickami, byłby to jeszcze lepszy sygnał na zajęcie długiej pozycji.

Pamiętajcie, że wszystkie pokazywane przeze mnie trejdy mają charakter edukacyjny i nie stanowią porad inwestycyjnych. Chcę Wam zaprezentować sposób w jaki możecie:

  • Określać wysoce prawdopodobne zagrania.
  • Skutecznie i bez strachu je egzekwować.

Z czasem wyrobicie własny styl gry i intuicję co do potencjalnych przyszłych ruchów kursu. Jeśli prawidłowo zarządzać będziecie ryzykiem, długoterminowo spodziewać możecie się zysków. Jednak jest to bardzo ciężka praca i wymaga poświęcenia, otwartej głowy oraz umiejętności refleksji nad sobą. Wszystkim zaczynającym swoją przygodę z handlowaniem Bitcoinem polecam prowadzenie dziennika! Jest to bez kosztowy sposób na analizę własnej gry.

Złe czasy dla Ethereum i altcoinów

Na razie brakuje jakichkolwiek sygnałów dających jasno do zrozumienia – altcoiny są silne, pojawiła się duża płynność, czas zacząć kupować. Dopóki nie powie tego wykres, pakowanie się w alty mija się z celem. Szczególnie w obliczu byczego BTC.

Ważne wsparcie na kursie ETH/BTC mamy w okolicy zaznaczonej czarną linią. Do tego czasu, Ethereum spaść może o kolejne 15%. Dlatego nie widzę sensu śpieszenia się. Jeśli w altcoinach nastąpi zmiana trendu ze spadkowego na pro-wzrostowy, będzie to jasno widoczne na wykresach.

Para ETH/USD również nie prezentuje sobą nic interesującego, dopóki nie zamkniemy się ponad obszarem „pivot”.

Tak wygląda to w ujęciu dziennym:

Także, bez pośpiechu, zabawa trwa na BTC i to właśnie na niego warto poświęcić swój czas i energię.

Altcoiny obserwuję od wielu miesięcy. Szczególnie te najlepiej się zapowiadające. Przykładem silnych altów, które poszły chwilowo do góry, tylko po to, aby miesiąc później spaść do poziomów sensownych do zakupów:

Waltonchain (WTC) – double bottom na 4H i odbicie

Chainlink (LINK) – orderblock na zakup

Tym akcentem chciałbym zakończyć dzisiejszą analizę i życzyć wszystkim wytrwałości, bo już niedługo weekend! W obliczu byczego trendu, warto być cierpliwym. Jeśli chciałbyś, drogi Czytelniku, wyrobić sobie szersze spojrzenie fundamentalne na rynki kryptowalut, zachęcam Cię do przeczytania mojej ostatniej analizy: Bitcoin, Chiny i Globalne rynki finansowe.

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.



Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)