4
Daniel Kostecki
Conotoxia.com
Fx IG Tw

Krótkotrwały flash crash na franku szwajcarskim

Chińscy inwestorzy wrócili do gry po tygodniowej przerwie i od razu początek tygodnia zrobił się ciekawy. Zwłaszcza spoglądając na to, co działo się w nocy z frankiem szwajcarskim, gdzie pojawił się flash crash nieznacznych rozmiarów. Traderzy cytowani przez agencję Bloomberg wskazują na niewielką płynność, która miała miejsce podczas święta w Japonii oraz na zlecenia automatyczne i stop lossy.

W nocy frank szwajcarski tracił do dolara około 1 proc., aby następnie wrócić do poziomów z okolic piątkowego zamknięcia. Niemniej jednak notowania dotarły do aż w okolice 1,0100, czyli również w rejon oporu wyznaczony przez szczyt z połowy listopada.

Również dziś, po raz pierwszy od czterech dni, obserwujemy wzrost wartości dolara australijskiego wraz ze wzrostem cen akcji w Chinach i ponownym wzrostem optymizmu, jeśli chodzi o rozmowy handlowe na linii USA - Chiny. Ten sam czynnik dziś o poranku osłabia jena, a kurs USDJPY ponownie zbliża się do okrągłego poziomu 110,00.

Z kolei na dolarze nowozelandzkim inwestorzy zaczynają pozycjonować się przez decyzją RBNZ w sprawie stóp procentowych. Jak podają traderzy część instytucji ma zmniejszać zaangażowanie w pozycje krótkie, co przekłada się na wzrost wartości NZD o poranku. Niewątpliwie będzie to interesująca decyzja po tym, co w ubiegłym tygodniu mówił Bank Australii sugerując, że szanse na podwyżki i obniżki są takie same.

Rynek szacuje szanse na obniżkę stóp procentowych zarówno w Nowej Zelandii, jak i Australii, na 22 pkt. bazowe w tym roku, czyli mowa tu o prawie pełnej obniżce wynoszącej zazwyczaj 25 pkt. bazowych. Decyzją w środę w nocy o godzinie 02:00.

Tymczasem na dziś najciekawiej prezentują się dane z Wielkiej Brytanii dotyczące PKB oraz wyników produkcji przemysłowej, które poznamy o godzinie 10:30.

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live