48
Marek Rogalski
Dom Maklerski BOŚ
Fx IG Tw

Dolar próbuje korzystać z powrotu większego ryzyka na globalne rynki

Kluczowe informacje z rynków:

  • CHINY / DANE: Słabo wypadły dane nt. bilansu handlowego za grudzień - eksport spadł po raz pierwszy od 8 miesięcy i najbardziej od grudnia 2016 r. (-4,4 proc. r/r), a import o 7,6 proc. r/r (największy spadek od lipca 2016 r.). Dane mocno rozminęły się z oczekiwaniami, chociaż na pierwszy rzut oka wypadły nieźle (nadwyżka wyniosła 57,1 mld USD i była najwyższa od 4 lat).

  • WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Jeszcze w piątek pojawiły się spekulacje nt. możliwego przesunięcia terminu Brexitu – wypowiedź jednego z członków gabinetu May – czemu później oficjalnie zaprzeczono. Z kolei dzisiaj pojawiły się informacje (Sky News), że o godz. 16:30 szefowa rządu ma wygłosić przemówienie w parlamencie w kontekście zaplanowanego na jutro głosowania w Izbie Gmin nad projektem porozumienia z UE ws. Brexitu. Pojawiły się też kolejne plotki, jakoby UE miała w najbliższych godzinach przedstawić nowe „zapewnienia” dotyczące natury tzw. mechanizmu backstopu dla Irlandii Północnej, który budzi największe kontrowersje. To jednak raczej nie zmieni układu sił w parlamencie na korzyść May. Inne źródła spekulują też, jakoby UE miała być bardziej przychylna propozycji opóźnienia Brexitu o 3 miesiące.

  • SZWECJA: Opublikowane dzisiaj o godz. 9:30 dane nt. grudniowej inflacji CPI wypadły zgodnie z szacunkami (2,0 proc. r/r), a nawet nieco lepiej (inflacja bazowa przyspieszyła do 2,2 proc. r/r z 2,1 proc. r/r). Pojawiły się też informacje zwiększające prawdopodobieństwo przełamania politycznego impasu po wrześniowych wyborach parlamentarnych – premierem miałby pozostać ponownie socjaldemokrata Stefan Lofven (głosowanie zaplanowano na środę).

  • EUROSTREFA / ECB: Jeszcze w piątek agencje odnotowały słowa Józefa Makucha z ECB, który przyznał, że europejska gospodarka „wyraźnie” spowalnia, wskaźniki wracają do trendów spadkowych, a optymizm gaśnie. Dodał, że ostrożne sygnały płynące z grudniowego posiedzenia ECB (w czwartek ujawniono zapiski) świadczą o tym, że bank centralny powinien mieć „wszystkie opcje na stole”.

  • USA / TURCJA / SYRIA: Według plotek Turcja zgromadziła czołgi przy granicy z Syrią. Tymczasem Biały Dom ponownie przestrzegł Ankarę przed planami ataku na kurdyjskie bojówki YPG w Syrii i zagroził wprowadzeniem gospodarczych sankcji, gdyby taki scenariusz się ziścił. Trump dał w niedzielę do zrozumienia, że powinny zostać stworzone tzw. strefy bezpieczeństwa wokół Kurdów.

Opinia:Nowy tydzień przynosi już gorsze nastroje na rynkach, co przekłada się na próby umocnienia dolara. Jest to bardziej widoczne w relacjach do walut EM, co „zawdzięczamy” słabym danym z Chin. Grudzień pokazał, że wojny handlowe nie służą Pekinowi, a tymczasem optymizm po zeszłotygodniowych rozmowach obydwu delegacji już wyparował – powód: poza dyplomatycznymi frazesami i ogólnikami, nie poznaliśmy konkretów. Dobre jest jednak to, że strony chcą rozmawiać dalej (chociaż nie sprecyzowano dat), co może oddalać widmo zakończenia rozejmu handlowego już 1 marca. Gorsze dane z Chin psują dzisiaj klimat w Azji, oraz wokół walut Antypodów. W grupie G-10 AUD i NZD to najbardziej tracące waluty, chociaż ruch nie jest znacząy (poniżej 0,4 proc. zmiany względem piątku). W szerszym kontekście ponownie najsłabsza jest lira po informacjach nt. planów militarnej interwencji Turcji w Syrii, czemu stanowczo sprzeciwia się Biały Dom i grozi nałożeniem sankcji gospodarczych na Ankarę. Traci też brytyjski funt, który w piątek został „wywindowany” mocno w górę po spekulacjach, jakoby rząd May poważnie rozważał skorzystanie z Art. 50 TL w celu przesunięcia Brexitu. Nie jest jednak tajemnicą poliszynela, że nieformalnie o tym szeroko się mówi, chociaż Theresa May próbuje do końca zachować „polityczny fason” trzymając się scenariusza, że uda się jej znaleźć poparcie podczas jutrzejszego głosowania w Izbie Gmin. Straszenie fatalnymi konsekwencjami w przypadku scenariusza „no dealBrexit” jednak niewiele daje, skoro rząd będzie miał zaledwie 3 dni na przedstawienie planu B, a po tym terminie, czyli teoretycznie już w najbliższy weekend, to parlament będzie miał prawo przejąć inicjatywę. Na rynku rosną oczekiwania, że politycy nie pozwolą na „chaotyczny” Brexit, chociaż istnieją podziały, co do tego w jaki sposób zostanie to osiągnięte. Kluczowa w tej układance będzie postawa Partii Pracy, a tymczasem jej lider Jeremy Corbyn chciałby wpierw obalić rząd May, ogłosić przedterminowe wybory, a dopiero później zająć się tematem Brexitu. Stąd też niewykluczone, że zmienność na rynku funta będzie w najbliższych dniach duża.

Technicznie koszyk BOSSA USD ma miejsce do korekty ostatnich spadków po tym, jak w zeszłym tygodniu nie udało się trwale naruszyć wsparcia przy 80,57 pkt. (szczyt z października 2017 r.). Zasięg odbicia nie jest jednak duży – pierwszy opór to już okolice 81,18 pkt. Dolarowi niewątpliwie będzie ciążyć trwający już 23 dzień tzw. govermenntshutdown i brak wizji rozwiązania sporu, którego centrum jest kwestia sfinansowania budowy muru z Meksykiem. W kalendarzu na kolejne dni mamy ważne publikacje makro, ale pytanie, czy nawet gdyby nie wypadły źle, to rynek nie podszedłby do tych odczytów z pewną rezerwą.

Wykres tygodniowy BOSSA USD

Na układzie NZDUSD widać korektę po ostatnich zwyżkach – kluczowym czynnikiem na kolejne dni będą nastroje wokół wątku USA-Chiny. Jeżeli nie zejdziemy wyraźniej poniżej 0,6475, to ostatecznie korekta może być płytka.

Wykres dzienny NZDUSD

Trudny układ mamy na GBPUSD, chociaż wydaje się, że rynek może wykorzystywać każdą głębszą korektę, jaka się pojawi do zakupów. Stąd też jutrzejsze głosowanie w Izbie Gmin może z jednej strony sprowokować dużą zmienność notowań, ale z drugiej stworzyć okazję do skorzystania ze wspomnianej strategii. Reasumując, wtorek może przynieść świecę z dużym knotem od dołu. Wsparcia? Pierwsza strefa to 1,2785-1,2800, ale ostatecznie w grze może być nawet rejon wokół 1,2680.

Wykres dzienny GBPUSD

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ


Nota prawna:

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.



Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)