48
Marek Rogalski
Dom Maklerski BOŚ
Fx IG Tw

Dolar zalicza korekcyjne odbicie

Kluczowe informacje z rynków:

  • USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Na wtorkowy wieczór zaplanowane jest wystąpienie Donalda Trumpa, które ma dotyczyć kwestii budowy muru na granicy z Meksykiem. Tymczasem mija 18 dzień tzw. govermentshutdown i wciąż nie ma sygnałów przełomu – Kongres jest mocno podzielony pomiędzy Demokratów i Republikanów.

  • WIELKA BRYTANIA/ BREXIT: The Telegraph doniósł powołując się na trzy źródła w Unii Europejskiej, jakoby przedstawiciele Wielkiej Brytanii „sondowali” możliwość wydłużenia procesu Brexitu powołując się na Art. 50 Traktatu Lizbońskiego. Tym spekulacjom zaprzeczył sekretarz ds. Brexitu, Stephen Barclay. Tymczasem wczoraj przedstawiciele UE ponownie dali do zrozumienia, że nie widzą możliwości renegocjacji porozumienia, nad którym już jutro rozpocznie debatę Izba Gmin.

  • EUROSTREFA / NIEMCY: Fatalne dane nt. dynamiki produkcji przemysłowej w listopadzie, która spadła w Niemczech o 1,9 proc. m/m przy szacunkach wzrostu o 0,3 proc. m/m, a dane za październik zostały zrewidowane w dół do -0,8 proc. m/m. Wczoraj rano poznaliśmy też rozczarowujące dane nt. dynamiki zamówień w niemieckim przemyśle. Tymczasem o godz. 11:00 poznaliśmy rozczarowujące dane nt. nastrojów w gospodarce w strefie euro – główny wskaźnik spadł w grudniu do 107,3 pkt. z 109,5 pkt. przy szacunkach 108,2 pkt.

  • USA / CHINY / NEGOCJACJE HANDLOWE: Nieoczekiwanie udział w rozmowach ma wziąć wicepremier Liu He – pierwotnie miały one odbywać się na szczeblu wiceministrów. Optymistycznie o możliwych postępach wypowiedział się amerykański Sekretarz ds. handlu Wilbur Ross – rozmowy mają zakończyć się dzisiaj.

  • AUSTRALIA: Nadwyżka w handlu spadła w listopadzie do 1,9 mld AUD (szacowano 2,2 mld AUD), eksport rósł w tempie 1,0 proc. m/m, a import wyhamował do 2,0 proc. m/m z 3,0 proc. m/m.

Opinia: Wczorajsze odczyty amerykańskiego ISM dla usług były słabsze, ale nie dramatyczne, jak czwartkowe dane dla przemysłu. Uwagę zwrócił wzrost subindeksu nowych zamówień do najwyższego poziomu od kilku miesięcy (62,7 pkt.). W efekcie zniżka dolara wytraciła tempo, chociaż odbicie przyniósł dopiero handel w Azji, gdzie dominuje głównie USD/JPY. Tutaj wzrosty są nadal kontynuowane – doszło do chwilowego naruszenia okolic 109,00 – co może być wspierane przez informacje kreujące raczej pozytywny klimat wokół trwających negocjacji handlowych USA-Chiny. Zwłaszcza, że nieoczekiwanie udział w rozmowach ma wziąć wicepremier Chin, co może sugerować, że możemy zobaczyć jakieś pierwsze ustalenia otwierające drogę do dalszych rozmów, a przede wszystkim oddalające ryzyko scenariusza eskalacji konfliktu handlowego po 1 marca, kiedy to kończy się oficjalny rozejm. To dalej zdejmowałoby presję z umocnienia JPY, zwłaszcza, że widać też odreagowanie na rynkach akcji.

Nocne umocnienie dolara względem innych walut ma jednak bardziej charakter technicznego odreagowania, co sugerowałoby, że trend przeceny amerykańskiej waluty będzie raczej kontynuowany w kolejnych dniach. Jutro mamy zapiski z grudniowego posiedzenia FED, ale wydaje się, że ostatnie wypowiedzi członków Rezerwy są ważniejsze od tego, co było kilka tygodni temu (dynamika zmian jest szybsza niż kilka miesięcy temu). W efekcie istotniejszą pozycją w kalendarzu dla USA wydają się być piątkowe odczyty inflacji CPI. Ta, jeżeli wypadnie poniżej oczekiwań (zwłaszcza bazowa CPI szacowana na poziomie 2,2 proc. r/r), to będzie pretekstem do kontynuacji ruchu spadkowego na USD. Nie oznacza to bynajmniej, że część inwestorów może chcieć nieco zredukować zaangażowanie w krótkie pozycje dolarowe przed tą publikacją. Zwłaszcza, że trzeba pamiętać też o uwarunkowaniach dla drugiej waluty w parze.

Jednym z ciekawszych tematów jest USDCAD, który mocno zszedł w dół w ostatnich dniach na fali odbicia cen ropy, ale i też oczekiwań przed jutrzejszym posiedzeniem Banku Kanady. Rynek zakłada, że BOC pozostanie konsekwentny w swoich dążeniach dojścia na stopach procentowych do poziomu neutralnego, co jego zdaniem oznacza przedział 2,50-3,50 proc. Wczoraj po południu CAD został też wsparty przez świetne dane nt. indeksu Ivey PMI dla przemysłu, który w grudniu zamiast lekko cofnąć się do 56,8 pkt. z 57,2 pkt. poszedł mocno w górę do 59,7 pkt. Co ciekawe, rynek nie oczekuje jutro podwyżki stóp z obecnych 1,75 proc. mając świadomość, że ostatnia zmienność na rynkach finansowych może temu nie sprzyjać – wszystko rozbija się, zatem o to na ile komunikat zostanie utrzymany w lekko „jastrzębim” tonie. Pytanie jednak, czy po sporym ruchu w dół w ostatnich dniach USDCAD asymetria ryzyk nie przemawia, aby za potencjalnym odbiciem. Analiza techniczna sugeruje, że przestrzeń do kontynuacji spadków może być ograniczona. W zasadzie weszliśmy już w strefę, która może prowokować do korekcyjnego odbicia. W szerszym kontekście układ pozostaje jednak spadkowy, a dowodem na to było zejście poniżej szczytów z czerwca ub.r. przy 1,3380.

Wykres dzienny USDCAD

Uwagę może przyciągać też GBPUSD. Teoretycznie ruch zmierzający do przesunięcia terminu Brexitu wydaje się jak najbardziej logiczny, biorąc pod uwagę, że układ sił dla premier May nie poprawił się przez ostatnie tygodnie i nadal nie ma ona szans znaleźć wymaganych 318 głosów „za” dla poparcia porozumienia ws. Brexitu. Tym samym spekulacje, jakoby oficjele nieformalnie sondowali możliwości związane z Art.50 TL również wydają się być sensowne, podobnie jak ich dementi – formalnie May do końca będzie trzymać się tego, że zależy jej na tym, aby Izba Gmin zaakceptowała porozumienie. Debata w parlamencie zaczyna się jutro. To może ograniczać dalsze zwyżki funta, który w przypadku GBPUSD dotarł nad ranem w okolice oporu przy 1,28. Rynki mogą uważnie śledzić to, co mają do powiedzenia opozycyjni posłowie z Partii Pracy – wprawdzie są podzieleni w kwestii odwołania Brexitu, ale z części wypowiedzi można było wywnioskować, że uzależniają oni poparcia dla idei drugiego referendum od ogłoszenia przez May przedterminowych wyborów.

Wykres dzienny GBPUSD

Dla EURUSD barierą stają się okolice maksimum z 20 grudnia przy 1,1484. Wspólnej walucie nie pomagają słabsze dane makro, chociaż ich wspólnym mianownikiem są obawy o wojny handlowe. Tu jednak być może koniec roku był apogeum pesymizmu, a teraz zobaczymy „wyciszanie problemu” – wiele zależeć będzie od przebiegu rozmów USA-Chiny. Niemniej w sforsowaniu oporu przy 1,1484 wsparciem nie będą raczej informacje z ECB – w czwartek poznamy zapiski z grudniowego posiedzenia.

Wykres dzienny EURUSD

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ


Nota prawna:

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.



Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)