48
Marek Rogalski
Dom Maklerski BOŚ
Fx IG Tw

Początek roku w starym stylu

Kluczowe informacje z rynków:

  • CHINY: Słaby odczyt indeksu PMI dla przemysłu liczonego przez Caixin – w grudniu spadł do 49,7 pkt. z 50,2 pkt. przy prognozie 50,1 pkt. – potwierdza pogarszające się perspektywy dla chińskiej gospodarki (opublikowany w poniedziałek rządowy PMI dla przemysłu zanurkował do 49,4 pkt.). To pierwsze zejście PMI poniżej bariery 50 pkt. od 19-miesięcy.

  • POLSKA / CZECHY / WĘGRY: Mamy mocne zaskoczenie silnym spadkiem polskiego PMI dla przemysłu – w grudniu do 47,6 pkt. z 49,5 pkt. przy szacunkach 49,8 pkt. Równie słabo wypadł PMI z Czech schodząc do 49,7 pkt. z 51,8 pkt., w górę poszedł tylko PMI dla Węgier (do 54,2 pkt. z 53,5 pkt.).

  • EUROSTREFA: Opublikowany indeks PMI dla przemysłu za grudzień potwierdził wcześniejsze wskazania na poziomie 51,4 pkt. (spadek wobec 51,8 pkt. w listopadzie).

  • WIELKA BRYTANIA: W grudniu PMI dla przemysłu zaskoczył… wzrostem do 54,2 pkt. z 53,6 pkt. (po rewizji z 53,1 pkt.). Szacowano jego spadek do 52,5 pkt.

  • USA / ZAMKNIĘCIE RZĄDU: Nadal nie doszło do porozumienia ws. finansowania działalności rządu, ale na dzisiaj Trump zaprosił liderów Kongresu na rozmowy w celu wypracowania kompromisu.

Opinia: Środa to dzień z indeksami PMI, a te przypomniały o problemach, jakie trawiły rynki w drugiej połowie roku. Teoretycznie słabość chińskiego indeksu Caixin nie powinna być dużym zaskoczeniem po tym, co otrzymaliśmy w poniedziałek rano (rządowy wskaźnik zanurkował do 49,4 pkt.), ale rynki chętnie podjęły ten temat. Zapomniano o pozytywnych informacjach w temacie relacji handlowych USA-Chiny (niewykluczone, że rynki pozostaną sceptyczne do pierwszych informacji po spotkaniach negocjatorów, jakie rozpoczną się 7 stycznia), czy też spekulacjach dotyczących „przesunięcia” Brexitu. Pierwszy dzień handlu w Nowym Roku zaczął się w minorowych nastrojach – widać wyraźny zwrot w stronę bezpiecznych przystani, ale tylko jena (bez franka), oraz po chwili zawahania także dolara (widoczna zaczyna być jego siła względem walut europejskich).Niewykluczone, że inwestorzy próbują kalkulować „szanse” na zakończenie blokady pracy instytucji rządowych, a także pozycjonować się przed ważnymi publikacjami makro w najbliższych dniach (dzisiaj otwiera je PMI dla przemysłu o godz. 15:45).

Wróćmy na chwilę do indeksów PMI. O scenariuszu dla Chin sporo pisałem w poniedziałek, niemniej słabe dane makro potwierdzają tylko scenariusz, że Pekin będzie bardziej dążył do znalezienia kompromisu z USA, niż ryzykował otwartą konfrontację gospodarczą z USA od marca. Na to jeszcze nie jest czas. Co do naszego regionu – słabość polskiego i czeskiego PMI sygnalizuje tylko, jak mocno uzależnione są te gospodarki od popytu płynącego z Niemiec. Tym samym im większe będą nadzieje na złagodzenie ryzyk dla Chin, tym pośrednio lepiej i też dla Polski.

Kluczowym tematem na najbliższe godziny będą dane z USA. Spadające rentowności obligacji amerykańskich (dla papierów 10-letnich jesteśmy już na poziomie 2,65 proc.) to odbicie oczekiwań rynku, co do polityki FED (inwestorzy nie wierzą w żadną podwyżkę), ale i też popytu na amerykański dług w kontekście globalnego ryzyka. Dzisiejszy PMI dla przemysłu tradycyjnie może zostać pominięty przez rynek, który zwraca większą uwagę na szacunki ISM, a te poznamy dopiero jutro o godz. 16:00. Kluczowe pytanie, które inwestorzy mogą stawiać sobie w najbliższych dniach wiąże się z tym, czy aby rynek nie „przereagował” w swoim pesymizmie dotyczącym perspektyw dla posunięć FED w nadchodzących miesiącach. Zwróćmy uwagę, że oczekiwania braku podwyżki stoją w sprzeczności z oficjalną linią przekazu. Tym samym, jeżeli najbliższe odczyty (w tym rynek pracy w piątek) nie wypadną nazbyt źle, to może być to punkt dla odbicia dolara. Z drugiej strony, jeżeli przyszły tydzień przyniesie wzrost szans na pozytywne scenariusze dla relacji USA-Chiny, oraz Brexitu, to amerykańska waluta może zacząć oddawać pola.

W takich sytuacjach jak dzisiaj, pomocna może być analiza techniczna. Czy na układzie koszyka dolara FUSD (US Dollar Index) widać coś więcej, niż tylko próbę korekcyjnego odbicia w stronę naruszonych wcześniej wsparć z konsolidacji? Niezagrożony jest też układ wzrostowy na EURUSD pomimo dzisiejszego fałszywego wybicia oporu przy 1,1484. Tu problemem byłoby dopiero wyłamanie wsparcia przy 1,14. Analogicznie na GBPUSD – mocne wsparcie w trendzie wzrostowym to okolice 1,2665-70. Rynek funta w najbliższych dniach będzie szczególnie wrażliwy na spekulacje związane z „przesunięciem” Brexitu, tak jak poniedziałkowe plotki gazety The Telegraph.

Wykres tygodniowy FUSD

Wykres dzienny EURUSD

Wykres dzienny GBPUSD

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ


Nota prawna:

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.



Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)