48
Marek Rogalski
Dom Maklerski BOŚ
Fx IG Tw

Dolar powraca do wzrostow

Kluczowe informacje z rynków:

  • EUROSTREFA / ECB: OlliRehn z Europejskiego Banku Centralnego, który szefuje Bankowi Finlandii zapytany o możliwość wznowienia długoterminowych operacji finansowania dla banków komercyjnych ze strony banku centralnego (TLTRO) przyznał, że ECB skorzysta z arsenału swoich możliwości, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Przeprowadzony w 2016 r. program TLTRO wygasa w połowie 2020 r. i decydenci powinni z rok wcześniej zadecydować o tym, czy chcą go kontynuować. Trzy źródła w ECB cytowane jeszcze w piątek przez agencję Reuters, podały, że na taką dyskusję jest jeszcze zbyt wcześnie, chociaż dwóch członków ECB podnosiło na ostatnim posiedzeniu ten wątek. Inni wskazują, że dyskusja nad TLTRO mogłaby stać w pewnej sprzeczności z przekazem ECB zmierzającym do normalizacji polityki pieniężnej.

  • WIELKA BRYTANIA / BREXIT / DANE: Premier Theresa May określiła mianem „spekulacji” doniesienia jakoby rząd miał tajny plan oparty o założenie, że kwestie związane z obecnością Wielkiej Brytanii w unii celnej, co jednocześnie pozwoliłoby uniknąć konieczności ustalania scenariusza dla Irlandii Północnej już teraz, zostaną „nadpisane” na głównym dokumencie rozwodowym. Taki manewr miałby zwiększyć szanse na jego akceptację w parlamencie. Projektem tym rząd miałby zająć się na posiedzeniu we wtorek, tak aby mógł zostać „przepracowany” do piątku i przekazany stronie unijnej, tak aby możliwe było zwołanie specjalnego szczytu Unia Europejska -Wielka Brytania nt. Brexitu. Europejscy dyplomaci pytani przez agencję Reuters jeszcze w piątek, wyrażali jednak wątpliwości, czy uda się zwołać spotkanie na 17-18 listopada, tak jak było to planowane jeszcze kilka tygodni temu. Ich zdaniem może dojść do przesunięcia terminu o tydzień. Dzisiaj o godz. 10:30 opublikowane zostały dane PMI dla usług, które w październiku wypadły słabo (52,2 pkt. wobec szacunków 53,3 pkt.)

  • CHINY / DANE: Indeks PMI dla sektora usług liczony przez Caixin spadł w październiku do 50,8 pkt. z 53,1 pkt. (szacowano 53,0 pkt.). W zeszłym tygodniu poznaliśmy odczyt dla przemysłu, który również wypadł słabo.

Opinia: W poniedziałek rano amerykańska waluta zyskiwała na większości ustawień, co jest jeszcze kontynuacją ruchu z piątku, kiedy to wsparciem okazały się dobre dane z amerykańskiego rynku pracy – NFP 250 tys., a dynamika płac 3,1 proc. r/r. – co jest sygnałem, że FED pozostanie na tzw. autopilocie, jeżeli chodzi o kolejne posunięcia w temacie stóp procentowych. W tym tygodniu komunikat FED poznamy w czwartek, a nie w środę, gdyż ze względu na wybory do Kongresu we wtorek, dwudniowe posiedzenie zacznie się dzień później, ale raczej nie będzie miał dużego znaczenia.

Dolar wygrywa dzisiaj względem innych walut, gdyż nadal utrzymuje się niepewność w kluczowych kwestiach. Poznaliśmy słabsze dane makro z Chin (indeks PMI dla usług), a optymizm w temacie ewentualnego porozumienia handlowego USA-Chiny, zaczyna ustępować wątpliwościom, co do kształtu ewentualnego szkicu umowy, jaki ma przygotować administracja Trumpa. W temacie europejskich walut powracają natomiast spekulacje dotyczące programu wsparcia dla banków TLTRO ze strony ECB, które teoretycznie mają swoje podstawy w niełatwej sytuacji włoskich podmiotów. To tylko podważa „spójność” przekazu dotyczącego wychodzenia z luźnej polityki, a wątek ten może się jeszcze przewijać, gdyż do 14 listopada Włosi powinni odesłać poprawiony budżet do Komisji Europejskiej. Z kolei wątek funta zaczyna się koncentrować na tym, co zrobić, aby uniknąć sytuacji w której w listopadzie nie zostaje zwołany specjalny szczyt Unia Europejska – Wielka Brytania poświęcony Brexitowi. W zeszłym tygodniu minister Raab zelektryzował rynki informacją, że liczy na zawarcie umowy do 21 listopada. W weekend pojawiły się kolejne spekulacje, jak rząd premier May poprzez różne zabiegi miał osiągnąć kompromis ws. umowy rozwodowej z Unią Europejską tak, aby zyskała ona też poparcie w brytyjskim parlamencie (bo z tym wydaje się być największy problem).

Na wykresie koszyka BOSSA USD widać, że nadal pozostajemy w trendzie wzrostowym (za tym scenariuszem przemawiają też tygodniowe wskaźniki), chociaż rynek w tym tygodniu powinien zanegować świecę doji, lub przynajmniej podjąć taką próbę, co oznaczałoby test 82,3 pkt.

Z kolei w przypadku EURUSD nadal dominującym pozostaje trend spadkowy, a spekulacje wokół działań ECB (TLTRO), oraz zbliżająca się ważna data dla Włoch (14 listopada) tylko wpisują się w ten scenariusz. Jeżeli złamany zostanie rejon 1,1365, to szanse ponowne zejście do 1,13 będą duże.

Wykres tygodniowy BOSSA USD

Wykres dzienny EURUSD

Ciekawy jest wątek funta, gdyż potężne odbicie w zeszłym tygodniu z okolic 1,27 niewątpliwie „rozregulowało wykres” GBPUSD. Zwróćmy jednak uwagę, że nie udało się naruszyć ważnego poziomu 1,3048, który bazuje m.in. na szczycie z końca czerwca. Jeszcze w piątek rynek cofnął się w stronę wsparć 1,2935-56, ale potem widzieliśmy powrót do 1,30. Niewykluczone jednak, że większe szanse należy przypisać scenariuszowi ponownego zejścia i złamania rejonu 1,2935-56, co mogłoby mieć miejsce w sytuacji, kiedy rynek zacząłby wątpić w to, czy w końcu tego tygodnia uda się ustalić termin specjalnego szczytu UE-Wielka Brytania ws. Brexitu.

Wykres dzienny GBPUSD

Opracował: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ


Nota prawna:

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.



Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)