15
Bithub
Bithub.pl

Ranking kryptowalut Październik 2018

Dziesięć lat temu w Październiku światło dzienne ujrzał manifest Satoshiego Nakamoto. W swoim manifeście Satoshi zawarł koncepcję, cyfrowego pieniądza dzięki, której powstał Bitcoin. Pierwsza kryptowaluta w ciągu dziesięciu lat stała się rozpoznawalna na całym świecie, a jej ekspansja zaskoczyła wielu analityków, którzy wielokrotnie pogrzebali Bitcoina na początku jego rozwoju. Przyjrzyjmy się co działo się w październiku na rynku, jak kształtowała się cena bitcoina i jego młodszych braci.

Fidelity Investments udostępni Bitcoina inwestorom instytucjonalnym

Fidelity Investments tworzy oddzielną spółkę Fidelity Digital Asset Services, której celem jest udostępnianie kryptowalut inwestorom instytucjonalnym. Fidelity Investments zarządza aktywami o wartości 7,2 biliona dolarów i świadczy usługi rozliczeniowe, nadzorcze i inwestycyjne dla 13 000 instytucjonalnych firm doradczych i brokerów. Fidelity Investments, zapewni rozwiązania do prowadzenia działalności dla przedsiębiorstw, platformę do wykonywania transakcji na giełdach kryptowalutowych oraz usługi doradztwa instytucjonalnego przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, co ułatwi dostosowanie do rynku blockchain.

W pełni zabezpieczone kontrakty futures na Bitcoinie już w grudniu

Zbliżająca się platforma handlowa Bakkt giełdy Intercontinental Exchange Bakkt zostanie oficjalnie uruchomiona 12 grudnia. ICE ogłosiło w poniedziałek, że Bakkt może zacząć oferować fizycznie rozliczane kontrakty futures Bitcoina w grudniu, zaznaczając pierwszą ofertę związaną z kryptowalutą, dostarczoną za pośrednictwem nowej platformy. Bakkt będzie przetrzymywał Bitcoiny zabezpieczające kontrakty terminowe w ICE Digital Asset Warehouse. Kontrakty futures zostaną rozliczone za pośrednictwem ICE Clear US, innej spółki zależnej od giełdy, która jest właścicielem giełdy w Nowym Yorku.

Duża zmienność na Tetherze

W październiku cena Tether (USDT) spadła, osiągając najniższą wartość w ciągu ostatnich 18-miesięcy. Kurs wymiany dolara amerykańskiego (USDT / USD) spadł do poziomu 0,925284 USD o godzinie 07:00 UTC – najniższego poziomu od 27 kwietnia 2017 r. Niektóre transakcje notowano na poziomie 0,967296 USD, co stanowiło spadek o 2% w ujęciu 24-godzinnym, według CoinMarketCap. W domyśle Tether ma być kryptowalutą, która zawsze będzie kosztować 1 amerykańskiego dolara i będzie jego odpowiednikiem. Zmniejszenie ceny USDT spowodowało wzrost ceny Bitcoin (BTC) na giełdach o około 600 USD.

Bitfinex wycofał 630 milionów USD w Tetherze

Bitfinex wysyła ogromne ilości Tethera z powrotem do skarbca. Giełda kryptowalut ma nakładające się zarządzanie i właścicieli z Tether Ltd., firmą, która emituje kryptowalutę związaną z dolarem o tej samej nazwie (często skracaną do USDT). Obie firmy znalazły się pod coraz większą obserwacją po dramatycznym zerwaniu USDT z parytetem dolara w zeszłym tygodniu, kiedy kurs na krótko spadł do 0,85 USD na giełdzie w Kraken. Warto zauważyć, że adres portfela kontrolowanego przez Bitfinex wysłał 630 milionów USDT na adres znany jako „Tether Treasury” w sześciu dużych transakcjach w ostatnich dniach. Pierwsze 200 milionów USD zostało wysłane rano 14 października, kiedy kurs dolara Tether zaczął osiągać wielomiesięczne spadki. Kolejna transakcja o wartości 200 milionów USDT nastąpiła dwa dni później, kiedy cena tokena zaczęła odzyskiwać swoja wartość do dolara. Pozostałe 230 milionów USDT zostało wysłane w ciągu następnych trzech dni.

Minister Malty: kryptowaluty to przyszłość pieniądza

Premier Malty, Joseph Muscat, wykorzystał swoje wystąpienie w ONZ, aby wypowiedzieć się na temat potencjału blockchain i kryptowalut, nazywając je „nieuniknioną” częścią cyfrowej przyszłości. W przemówieniu podczas ogólnej debaty na 73 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 27 września Muscat ogłosił plan, aby utworzyć „wyspę Blockchain” i powiedział, że jego naród jest „pierwszą jurysdykcją na całym świecie”, która ureguluje tę technologię. W czerwcu parlament Malty przekazał trzy projekty ustaw dotyczących kryptowalut, technologii blockchain i technologii rozproszonej (DLT). Od tego czasu wiele firm koncentrujących się na kryptowalutach, w tym giełda Binance, zdecydowała się na założenie podmiotów gospodarczych na wyspie. Niektóre z nich rozpoczęły również współpracę z giełdą maltańską.

Giełda Gemini chce przyciągnąć więcej klientów instytucjonalnych

Giełda kryptowalut Gemini zatrudniła kolejnego dyrektora z Wall Street jako część swojej polityki przyciągnięcia większej liczby klientów instytucjonalnych. Ogłoszone w komunikacie prasowym, nowojorska giełda poinformowała, że Jeanine Hightower-Sellitto – wcześniej dyrektor operacyjny na Międzynarodowej Giełdzie Papierów Wartościowych (ISE) należącej do Nasdaq – dołącza do firmy jako dyrektor zarządzający. Jej rola będzie koncentrować się na „nadzorowaniu instytucjonalnego wdrożenia i rozwoju zespołu obsługi klienta Gemini” – powiedziała firma. Przed nową nominacją Hightower-Sellitto spędziła 13 lat na ISE – dużej amerykańskiej platformie transakcyjnej na opcje – i zarządzał zmianą spółki po pełnym przejęciu przez Nasdaq w czerwcu 2016 r. za 1,1 mld USD.

Aktualizacja Ethereum z problemami

Kod dla nadchodzącego hard forku Ethereum, nazwanego Konstantynopolem, został aktywowany na Ropstenie przy numerze bloku 4 230 000, jednak według stron Etherscan i Blockscout, obecna sieć Ropsten jest zablokowana w bloku 4 299 999. Afri Schoedon, pracujący dla Ethereum, Parity, wyjaśnił, że problem wynika z braku górników w sieci Ropsten, aby popchnąć nowo zmodernizowany blockchain do przodu. Innymi słowy, mimo że Konstantynopol został wydany na blockchainie Ropsten, górnicy nie uaktualnili swojego oprogramowania. Schoedon napisał: „Fakt, że wszyscy klienci” utknęli „oznacza, że nie ma jeszcze prawidłowego bloku z Konstantynopolu,” dodając apel do deweloperów Ethereum, aby załadować zmodernizowane węzły Ropstena „lub serwery komputerowe zdolne do kopania bloków aktywowanych przez Konstantynopol.

Monero wprowadza technologię Bulletproof

Wysoce oczekiwana technologia zaprojektowana w celu zapewnienia większej skalowalności funkcji prywatności blockchain zostanie wkrótce przetestowana na sieci głównej Monero. Nazwana „kuloodporną” technologia, która została wynaleziona przez kryptografów Benedicta Bunza i Jonathana Bootle’a, obiecuje radykalnie zmniejszyć wagę poufnych transakcji. W czwartek, 18 października, Monero przetestuje ją na swojej sieci. Jako pierwsza duża kryptowaluta do wdrożenia tej technologii, monero skupiło się na tym, jak wdrożyć kuloodporne zabezpieczenia w ubiegłym roku – starając się zmniejszyć wielkość swoich poufnych transakcji o co najmniej 80 procent.

Oprócz radzenia sobie z problemami skalowania, które są nieodłącznym elementem większości bloków, Monero ma dodatkowe warstwy prywatności, które są ciężkie do obliczenia i niełatwe do przechowywania. Skalowalność poufnych transakcji stanowi poważną przeszkodę dla blockchainu o wartości 1 miliarda dolarów, ponieważ użytkownicy cierpią z powodu wysokich opłat transakcyjnych, a także stale rosnącego kosztu przechowywania dla pełnego węzła.

Bitmain aktywuje AsicBoost dla Antminerów S9

Producent komputerów górniczych, wydał aktualizację oprogramowania dla swoich urządzeń Antminer s9, używając kontrowersyjnego kodu, aby umożliwić im wydajniejsze wydobywanie Bitcoina. Bitmain ogłosił w poniedziałek, że właśnie wydane oprogramowanie będzie obsługiwać „jawną funkcjonalność AsicBoost”, zwiększając prędkość dla górników. Warto zauważyć, że choć Bitmain dopiero teraz umożliwia urządzeniom kopalnianym korzystanie z AsicBoost, układy te są już w stanie obsłużyć tę funkcję na poziomie sprzętowym. Zapewni to, że maszyny Bitmain będą nadal skuteczne w wydobywaniu kryptowaluty numer jeden, a jednocześnie zwiększą ilość hashrate sieci Bitcoina i zmniejszą jego negatywny wpływ na środowisko.

Polska

Sejm na wieczornym posiedzeniu dnia 23 października przegłosował kompleksową nowelizację ustaw podatkowych. Wśród nich exit tax, obniżony CIT i zmiany w leasingu służbowych aut. W przebudowanych ustawach znalazły się również kryptowaluty i opodatkowanie dochodu z ich obrotu. Co wprowadza nowa regulacja w kontekście cyfrowych walut?

Dochód z wirtualnych monet zakwalifikowano jako – przychody z kapitałów pieniężnych lub zysków kapitałowych. Ważną kwestię stanowi fakt, iż strata, którą poniesiemy w wyniku handlowego obrotu kryptowalutami (w danym roku podatkowym), nie będzie mogła być odliczona od innych dochodów np. związanych ze zbyciem papierów wartościowych.

Regulacja ustaw w przypadku kryptowalut oznacza rozliczania się za pomocą formularza PIT-8C. Dotychczas tego typu uiszczanie podatków za pomocą PITu-8C służyło do rozliczania dochodów z giełdy papierów wartościowych, lokat bankowych, dywidend oraz udziałów w funduszach kapitałowych. W praktyce oznacza to dla nas 19% podatek od dochodu z obrotu kryptowalutami.

Ranking kryptowalut

Dla Bithub.pl wydarzenia z września komentują Adrian Gozdera,Dominik Gordel, oraz Nasz analityk Picasso

Komentarze:

Adirian Gozdera:

„Śmiało można stwierdzić, że październik był miesiącem pokaźnych wzrostów na mniejszych altcoinach pod względem kapitalizacji. Wiele projektów zaliczyło ponad 100% wzrosty, na niektórych były zmiany dzienne rzędu +50%. Przypisałbym zasługę takiej rzeczy stabilności Bitcoina, który nie robił zbyt dużych ruchów w górę i w dół poza incydentem w połowie miesiąca. Duże projekty takie jak Ripple, Ethereum itp. zaliczyły powolne osuwanie się względem wybicia wrześniowego. Na rynku widać brak popytu jak i podaży przez, co cena w wartości dolarowej powoli osuwa się w dół. W połowie miesiąca doszło do manipulacji związanej z wywołaniem paniki na tetherze, co zmusiłoby ludzi do kupna kryptowalut, aby uciekać z giełd które mają tethery zamiast walut fiat. Panika ta miała dwa zadania, zmusić ludzi do kupna kryptowalut i wypłacenia ich z giełd oraz spowodować żeby pozycje short się zamknęły same lub dobić do ich stop losów, a w niektórych wypadkach nie do stop losów, a likwidacji wymuszonych przez system danej giełdy. Cel tej grupie osób, która wytworzyła panikę, udał się w znacznym stopniu. Bitcoin urósł z 6299 $ do 7700$ w ciągu 1 dnia, wszystko działo się w porannych godzinach. W pewnym momencie cena Bitcoina na Bitfinex była wyższa od giełd fiatowych takich jak Bitstamp czy Coinbase Pro o 1000$. W tym dniu doszło do sporej redukcji pozycji long jak i wycięcie wielu shortów. Najbardziej ucierpieli inwestorzy na Bitmex-ie gdzie jest dużo wyższa możliwa dźwignia. Obecnie cena tethera wraca do swojego poziomu 1:1, co poprzedziło spalenie/usunięcie 500 milionów tetherów – prawdopodobnie te środki zostały zwrócone do właścicieli, którzy wpłacili dolary na konto bankowe tethera, przynajmniej tak powinno być w teorii. Jest to pierwszy większy zwrot (w historii był tylko jeden na kilkanaście milionów $). Kurs poszczególnych kryptowalut niestety nie był w stanie utrzymać nowych poziomów i się osunął do poziomów sprzed wybicia. Już tego samego dnia, kiedy doszło do wspomnianej paniki świeca dzienna została z knotem, który jest długi na połowę świecy. To jasno daje znak, że popyt jest zbyt mały na utrzymanie cen. Zdania w środowisku, na twitterze, na grupach telegramowych czy discordowych są podzielone, część osób twierdzi że jesteśmy na dnie i niedługo zacznie się nowy bull run lub powolny wzrost. Jak będzie niedługo się dowiemy, ruchy się zacieśniają, a przełamanie 6000$ i zejście na nowe low poniżej 5750 powinno wywołać nową falę paniki i kolejne fajne okazje do zakupów. Bronienie 6000 i powolne ruchy o 100 czy 200$ w górę spowodują jeszcze większy odpływ aktywnych inwestorów i zmniejszenie się wolumenu. Moim zdaniem, przed ruchem w górę do 10 000$ powinien być dość duży dramatycznych ruch w dół, aby wymienić tych bojaźliwych na bardziej pewnych. (weak hand na smart money) 10 000$ do końca roku według mnie jest możliwe, ale musimy zobaczyć naprawdę dużo panikę porównywalną z tą z uruchomienia pierwszych kontraktów terminowych CME. Ruch w górę do końca roku o kilkadziesiąt % nie ma racji bytu przy kontynuacji ruchu konsolidacyjnego. Musiałby wyjść jakiś news pokroju uregulowania rynku w USA, uruchomienia ETF-u czy dodania Bitcoina do koszyka walut MFW. Należy też mieć na uwadze, że możemy wejść w recesję na rynkach finansowych i wielce prawdopodobne jest, że kryptowaluty w początkowej fazie też zaliczą duże spadki z tym związane.

Dominik Gordel:

W bieżącym miesiącu mimo dalszej konsolidacji bitcoina w rejonach 6100-6800$, mieliśmy do czynienia z bardzo interesującą sytuacją, która (przynajmniej krótkoterminowo) istotnie wpłynęła na kurs BTC na niektórych giełdach. Narastające problemy (faktyczne, czy tylko medialne?) wokół Tethera [USDT], nazywanego stablecoinem (gdyż miał on utrzymywać relację do dolara w stosunku 1:1) spowodowały jego gwałtowną wyprzedaż, która skończyła się spadkiem o kilkanaście procent w ciągu jednego dnia. Mimo, iż wcześniej bywały sytuacje, w których wycena USDT była 2-3 centy wyższa lub niższa od 1$, to jednak ta sytuacja zdecydowanie odbiegała od poprzednich. W wyniku tej wyprzedaży, na giełdach, na których walutą kwotowaną jest Tether, a nie dolar/euro czy inne waluty fiducjarne, doszło do gwałtownego wybicia kursu btc w górę. Na niektórych giełdach bitcoin osiągnął ceny bliskie 7800$, podczas, gdy w tej samej chwili, cena na giełdach, na których używany jest „zwykły” dolar amerykański, cena ta była o 1000$ niższa. Niemal do końca miesiąca, Tether odzyskiwał powolnie swoją pierwotną cenę, osiągając 0,99$ w ostatnich dniach miesiąca. W wyniku tego spadku w połowie miesiąca, przez całą drugą część października istniała różnica nawet rzędu kilkuset dolarów, w wycenie pomiędzy giełdami z USDT, a giełdami z USD. Wprowadziło to bardzo wiele zamieszania wśród analityków kursu, gdyż ciężko było stwierdzić, który z kursów jest „właściwy” oraz jakie figury AT są aktualnie grane, gdyż na każdej z giełd położenie kursu w tych figurach było inne. Na szczęście im bliżej do końca miesiąca, tym bardziej kurs między giełdami się zrównywał, dochodząc do różnicy tylko 50$ pomiędzy giełdami Bitstamp/Bitfinex w ostatnim miesiącu. W kwestii analizy ceny w październiku – pomijając chwilowy wystrzał związany z Tetherem widzimy, że cena kolejny już miesiąc pozostawała w konsolidacji nie opuszczając rejonów 6 tys. $. Altcoiny, poza pojedynczymi przypadkami, raczej oczekiwały na to, co zrobi najważniejsza kryptowaluta, pozostając bez większych oscylacji. Dla poprawy ich wyceny najkorzystniejszy byłby powolny i spokojny wzrost bitcoina, a na to w październiku nie było miejsca. Choć wiele z nich, np. ciekawych projektów ICO z 2017 roku pozostaje daleko poniżej swojej ceny wyjściowej, to jednak sentyment rynkowy nie pozwala na zbudowanie dłuższego uptrendu. Mimo pozornego spokoju „cenowego” na wykresie można stwierdzić, że rynek jest w bardzo ważnym i nerwowym miejscu. Z jednej strony wielokrotnie próby przeforsowania rejonów 6000$ nie dały rezultatów dla niedźwiedzi, z drugiej zaś silne i gwałtowne spychanie kursu w te rejony – z lokalnych szczytów w maju, lipcu i wrześniu nie pozwoliło kupującym na ogłoszenie końca downtrendu. Z całą pewnością czekają nas interesujące miesiące, czy listopad i grudzień okażą się po raz kolejny łaskawe dla kursu bitcoina?

Picasso:

Październik przebiegał na rynku walut wirtualnych niezwykle spokojnie. Co prawda w ciągu kilku dni dostrzec można było nieco większą zmienność, to jednak w zdecydowanej większość czasu panowała stagnacja. Notowania Bitcoina i większości najpopularniejszych altcoinów poruszały się w trendach horyzontalnych, przez co 30-dniowa zmienność najpopularniejszej kryptowaluty spadła do najniższego poziomu od grudnia 2016 r. Okazuje się zatem, że uważane za bardziej ryzykowne aktywa cyfrowe były tak na prawdę bardziej stabilne niż akcje czy amerykańskie indeksy giełdowe, które tym razem okazały się bardzo wrażliwe na rosnące stopy procentowe, manipulacje Fed, wojny handlowe, taryfy, a nawet sytuację we Włoszech i niepewność związaną z Brexitem. Warto także zwrócić uwagę, iż pod koniec października br. kurs BTC znajduje się na niemal identycznych poziomach co przed rokiem. Wówczas byliśmy jednak na początku niezwykle dynamicznego trendu wzrostowego, który swoje prawdziwe oblicze pokazał dopiero na przestrzeni listopada i grudnia 2017 r. Gdyby zatem i tym razem przełom listopada i grudnia przyniósł ze sobą największą zmienność od początku roku, spodziewać moglibyśmy się prawdziwych fajerwerków. Póki co wydaje się to jednak mało prawdopodobne.

Poprzednie rankingi kryptowalut:

Ranking kryptowalut wrzesień 2018

Ranking kryptowalut sierpień 2018

Ranking kryptowalut lipiec 2018

Ranking kryptowalut czerwiec 2018

Ranking kryptowalut maj 2018

Ranking kryptowalut kwiecień 2018

Ranking kryptowalut marzec 2018

Ranking kryptowalut luty 2018

Ranking kryptowalut styczeń 2018

Rok 2017

Ranking kryptowalut 2017 Ranking kryptowalut grudzień Ranking kryptowalut listopad Ranking kryptowalut październik Ranking kryptowalut wrzesień Ranking kryptowalut sierpień Ranking kryptowalut lipiec Ranking kryptowalut czerwiec Ranking kryptowalut maj Ranking kryptowalut kwiecień Ranking kryptowalut marzec Ranking kryptowalut luty Ranking kryptowalut styczeń Ranking kryptowalut 2016

Ranking osobowości polskiej sceny kryptowalut:

Ranking polskiej społeczności kryptowalut 2017

Ranking osobowośći – II i III kwartał 2017 Ranking osobowośći – I kwartał 2017 Polska scena Bitcoin – 2016



Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)