48
Marek Rogalski
Dom Maklerski BOŚ
Fx IG Tw

Kruche podstawy ruchu dolara?

Kluczowe informacje z rynków:

  • WIELKA BRYTANIA / BREXIT / DANE: Szef unijnych negocjatorów Michel Barnier powiedział wczoraj, że „realistyczne” jest osiągnięcie porozumienia z Wielką Brytanią w ciągu 6-8 tygodni, co może zwiększać szanse na jego zawarcie podczas szczytu UE 18-19 października. Niemniej wcześniej The Guardian sugerował, że deadline’m będzie kolejny szczyt, jaki mógłby odbyć się w listopadzie (11-13.11). Opublikowane dzisiaj o godz. 10:30 dane z rynku pracy wypadły lepiej od oczekiwań, jeżeli chodzi o wynagrodzenia (w lipcu 2,6 proc. r/r, oraz 2,9 proc. r/r bez bonusów), podczas kiedy stopa bezrobocia pozostała w lipcu na poziomie 4,0 proc., a liczba wniosków o zasiłek od bezrobotnych wzrosła o 8,7 tys. (szacowano 10 tys.).

  • USA / KOREA PÓŁNOCNA: Spekuluje się, że kolejne spotkanie na szczycie (Trump-Dzong Un) mogłoby odbyć się jeszcze w grudniu – rzecznik Białego Domu poinformowała, że inicjatywa wyszła ze strony KRLD.

  • AUSTRALIA: Indeks zaufania w biznesie NAB spadł w sierpniu do najniższego poziomu od blisko 2 lat (4 pkt. wobec 7 pkt. w lipcu), ale subindeks bieżącej kondycji odbił do 15 pkt. z 12 pkt. Waluty Antypodów pozostają jednak pod presją oczekiwań, co do dalszego rozwoju wypadków w relacjach handlowych USA-Chiny.

  • EUROSTREFA / NIEMCY: Indeks ZEW obrazujący nastroje wśród niemieckich analityków odbił we wrześniu do -10,6 pkt. z -13,7 pkt. (spodziewano się -14 pkt.).

Opinia:We wtorek dolar kontynuował osłabienie z poniedziałku, chociaż nie pojawiły się nowe informacje. Chyba, że za taką potraktujemy brak… nowych tematów z wątku handlowego USA-Chiny, po tym jak w weekend Trump zapowiedział możliwość zwiększenia listy chińskich produktów, jakie mogłyby zostać objęte wyższymi cłami do 267 mld USD z 200 mld USD dyskutowanych do tej pory. Można się zastanawiać, czy jest to element taktyki negocjacyjnej, czy też zostanie to przekute w realne działania – najbliższe dni powinny przynieść kolejne informacje w tej sprawie. Pozytywny wpływ piątkowych danych Departamentu Pracy USA na dolara (płaca godzinowa skoczyła w sierpniu do 2,9 proc. r/r) już się ulotnił. Na rynkach widać próby podbicia walut z grupy bardziej wrażliwych na ryzyko – widać przedłużenie dobrej passy dla scandies (SEK i NOK), ale królem w zestawieniach G-10 pozostaje funt. Od pewnego czasu widać, że brytyjska waluta nie reaguje nadmiernie na gorsze informacje - wczorajsze ranne spekulacje o tym, że nawet 80 posłów Partii Konserwatywnej może być przeciwko planom premier May na Brexit, nie wywarły większego wpływu – podczas kiedy reaguje niemalże „żywiołowo” na dobre informacje. Takie zachowanie może tłumaczyć fakt sporego nawisu „krótkich” pozycji w funcie, co pokazują ostatnie dane CFTC nt. kontraktów terminowych z amerykańskich giełd (ostatnie odczyty pokazały, że zaczynają być one pokrywane – spadek z -76,9 tys. do -69,6 tys.). Dzisiejsze dane z rynku pracy miały ograniczony wpływ, chociaż większa presja na wzrost wynagrodzeń może mieć znaczenie w dłuższym terminie dla Banku Anglii. Zresztą zobaczymy, co znajdzie się w czwartkowym komunikacie. Niemniej raczej nikt nie oczekuje, aby BOE kombinował coś ze stopami procentowymi przed marcem 2019 r. (Brexit).

Na wykresie GBPUSD widać naruszenie szczytu przy 1,3042 z 30 sierpnia, ale nie jest ono trwałe. Według analizy technicznej dopiero zejście poniżej wsparcia przy 1,2956 (dołek z 19 lipca) będzie negować scenariusz wzrostowy, jaki buduje się na naszych oczach od połowy sierpnia. Na dziennym układzie można też pokusić się o wstępne oznaczenie kanału wzrostowego.

Dzisiaj warto też zwrócić uwagę na „miernik sentymentu” konfliktu handlowego USA-Chiny, czyli wykres USDCNH. Widać, że popyt testuje opór przy 6,88, co nie jest najlepszą informacją, biorąc pod uwagę, że dolar w relacjach z innymi walutami słabnie. To tylko podtrzymuje obawy, że Chiny mogą wykorzystać kurs juana w rozgrywce handlowej z USA, ale i tez słabość tej waluty może być po prostu wynikiem obaw, co do pespektyw dla gospodarki Państwa Środka w nadchodzących miesiącach.

Wykres dzienny GBPUSD

Wykres dzienny USDCNH

Na parze EURUSD mieliśmy próbę wyjścia ponad opór 1,1620, ale nie okazała się być ona trwała. Lepszy ZEW z Niemiec o godz. 11:00 nie pomógł wspólnej walucie, a wątek spadających rentowności włoskich obligacji nieco się zgrał. Teraz rynek może przyjąć postawę wyczekującą w kontekście ważnych wydarzeń w najbliższy czwartek (posiedzenia Banku Turcji, oraz Europejskiego Banku Centralnego. Jeżeli jednak założyć scenariusz podtrzymania zwyżek w końcu tygodnia, to ważne będzie utrzymanie się ponad strefą wsparcia wokół 1,1550.

Wykres dzienny EURUSD

Opracował:Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ


Nota prawna:

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.



Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)