18
X-TradeBrokers
X-Trade Brokers DM SA
Fx IG Tw

Kontynuacja presji podażowej na złotym

Komentarz walutowy Arkadiusza Balcerowskiego - Maklera Papierów Wartościowych i Analityka Rynków Finansowych XTB


W ostatnich dniach notowania polskiego złotego pozostawały pod presją podażową, co wynikało przede wszystkim z odrodzenia siły amerykańskiego dolara, jakiej oczekiwaliśmy już od początku tygodnia. Sytuacja ta została wzmocniona w następstwie środowych minutek FOMC, które ostatecznie w zdecydowany sposób wzmocniły dolara. Z punktu widzenia polskiej gospodarki nie mamy powodów do jakichkolwiek obaw, zaś seria ostatnich miękkich odczytów tylko to potwierdza.

Podczas wczorajszej sesji główna uwaga inwestorów była skupiona na publikacji zapisków z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, które jednak nie wniosły zbyt wiele. Rada Prezesów była zgodna, że obecne stanowisko polityki monetarnej jest słuszne, stąd było zbyt wcześnie na implementację zmian w forward guidance. Z drugiej strony podkreślono, że owe dostosowania w komunikacji mogą nadejść w najbliższym czasie, kiedy to efekty bazowe na inflację przestaną oddziaływać, zaś wzrost gospodarczy będzie kontynuował swój trend (pomimo słabszych odczytów PMI za luty). Oprócz EBC tożsamy komunikat opublikował NBP, gdzie jednak większego zaskoczenia nie było. Minutki sugerują względną zgodę co do faktu, że stopy procentowe najpewniej zostaną stabilne w horyzoncie kolejnych kwartałów, jednak przyspieszenie inflacji powyżej celu mogłoby stanowić argument za ich podwyższeniem. W tym względzie podkreślono, że marcowa aktualizacja projekcji makroekonomicznych będzie kluczowa.

Cały artykuł przeczytasz TUTAJ.Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live