48
Marek Rogalski
Dom Maklerski BOŚ
Fx IG Tw

Płytka korekta dolara

Kluczowe informacje z rynków:

  • KANADA: Opublikowane w piątek po południu dane z rynku pracy wprowadziły niemałe zamieszanie – zatrudnienie w styczniu spadło o 88 tys. etatów wobec szacowanego ich wzrostu o 10 tys., a stopa bezrobocia wzrosła do 5,9 proc. r/r wobec prognozy na poziomie 5,8 proc. Szczegóły w/w publikacji pokazały jednak, że za silny spadek odpowiada aż 137 tys. spadek tzw. niepełnych etatów, a te o pełnym wymiarze czasowym wzrosły o 49 tys. Jednocześnie dynamika wynagrodzeń przyspieszyła w styczniu do 3,3 proc.

  • USA / BUDŻET: Biały Dom w planach budżetowych założył, że w roku fiskalnym 2019 wzrost gospodarczy wyniesie 3 proc., a w kolejnym przyspieszy do 3,2 proc. W latach 2021-25 dynamika powinna utrzymać się w granicach 3,0 proc. Tymczasem portal Politico spekuluje, że Biały Dom może zostać zmuszony do szukania oszczędności w wydatkach nie związanych z obronnością, niezależnie od przyjęcia ustawy zakładającej ich wzrost w najbliższych 2 latach. Media przedstawiają też możliwy pomysł Białego Domu na sfinansowanie planu wydatków infrastrukturalnych wartego 1,5 bln USD w ciągu najbliższych 10-lat, Udział funduszy federalnych ma wynieść jedynie 200 mld USD, a reszta ma zostać sfinansowana przez samorządy i kapitał prywatny. W efekcie rosną obawy na ile plan jest on realny.

  • WIELKA BRYTANIA: Zastępca szefa Banku Anglii (Ben Broadbent) w wywiadzie dla BBC przyznał, że spodziewane odbicie w płacach może uzasadniać podwyżkę stóp o 25 p.b. w tym roku i nie będzie ona problemem dla gospodarki. Z kolei główny ekonomista BOE, Andy Haldane dał do zrozumienia, że nie widać potrzeby pośpiechu i proces podwyżek powinien odbywać się stopniowo.

Opinia: Ocieplenie nastrojów na Wall Street widoczne w piątek przełożyło się na poprawę sentymentu na otwarciu nowego tygodnia pozwalając na odbicie wyraźnie przecenionych wcześniej walut w relacji z dolarem. Najmocniej rosną dzisiaj rubel i południowoafrykański rand, a z grupy G-10 korona norweska i brytyjski funt. Dodatkowym wsparciem dla RUB i NOK jest obserwowane odbicie notowań ropy naftowej.

Na wykresie koszyka BOSSA USD widać, że po dotarciu w czwartek w okolice oporu (76,90 pkt.) rozpoczęła się korekta wcześniejszego umocnienia dolara, która na razie przybiera łagodny charakter. Wiele będzie zależeć od zaplanowanych na środę danych nt. styczniowej inflacji CPI i sprzedaży detalicznej, oraz czwartkowych odczytów inflacji PPI, oraz dynamiki produkcji przemysłowej. O ile nie wpłyną one znacząco na oczekiwania dotyczące możliwej podwyżki stóp przez FED w marcu, to będą mieć znaczenie w „rynkowej dyskusji” na temat skali ruchów Rezerwy Federalnej w tym roku. W dłuższej perspektywie znaczenie dla dolara będą mieć też kwestie związane z rosnącymi deficytami – budżetowym i handlowym i dyskusje z tym związane, zwłaszcza w kontekście przygotowywania budżetu federalnego, co będzie mieć miejsce w najbliższych tygodniach.

Będzie to też ciekawy tydzień dla euro, gdyż przekonamy się na ile rynek będzie wrażliwy na potencjalne ryzyka polityczne. Do 2 marca trwa głosowanie listowne w SPD nad tym, czy to ugrupowanie powinno wejść w koalicję rządową z chadekami na wynegocjowanych w ostatnich dniach warunkach. Prawo do głosu ma ponad 460 tys. członków tej partii. Próba prognozowania wyniku może być bardzo trudna, ale warto zwrócić uwagę, że już podczas zjazdu delegatów w styczniu za koalicją zagłosowało tylko niecałe 57 proc. Sytuacji nie poprawia ostatnie zamieszanie wokół osoby Martina Schulza, który ostatecznie zrezygnował z objęcia teki szefa MSZ, oraz przekazał władzę w partii szefowej parlamentarnej frakcji w Bundestagu, Andrei Nahles. Niemiecka prasa jest pełna spekulacji nt. faktycznej sytuacji w partii, a wypowiedzi szeregowych działaczy zwracających uwagę na to, że procedury jej działania nie są przejrzyste i demokratyczne, każą raczej szykować się na scenariusz przyspieszonych wyborów parlamentarnych w Niemczech, lub rządu mniejszościowego Angeli Merkel, wspieranego doraźnie przez SPD, czy też FDP. Z kolei 4 marca mamy wybory parlamentarne we Włoszech, które mogą przynieść różne rozwiązania w temacie koalicji – tak czy inaczej rośnie ryzyko przesunięcia się na prawo i wzrostu znaczenia sił, którym mniej będzie zależeć na przyspieszeniu integracji w ramach strefy euro.

Analiza techniczna EUR/USD pokazuje, że na razie opór w rejonie 1,23 pozostaje dość silny. Rejon wsparcia to okolice linii wzrostowej trendu rysowanej od połowy grudnia ub.r. przy 1,2210. Niemniej ponowny atak na w/w opór jest bardziej prawdopodobny, niż złamanie w/w wsparcia. Bardzo silnym poziomem będą na pewno okolice 1,2360 i ich złamanie może okazać się niemożliwe.

Wykres dzienny BOSSA USD

Wykres dzienny EUR/USD

Parą dolarową, która może zachowywać się nieco inaczej niż pozostałe może być USD/JPY. Dzisiaj jen jest niemrawy ze względu na brak aktywności inwestorów z Japonii ze względu na tamtejsze święto narodowe. Zakładając jednak możliwą kontynuację odbicia na rynkach akcji, nie można wykluczyć, że przełoży się to na osłabienie JPY. Na dziennym wykresie USD/JPY widać, że rejon 108,40-108,65 pozostaje mocnym wsparciem. W przypadku odbicia kluczowe będzie sforsowanie strefy oporu przy 109,00-109,20.

Wykres dzienny USD/JPY

Sporządził:

Marek Rogalski – główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ


Nota prawna:

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.



USDCHF silny klaster
Konto usunięte
ZOLO , a gdzie mieszkasz ? ...
Lukasz Fijolek FiboTeamSchool.pl
gbpjpy m15, mam 2 długie pozycje
Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)