48
Marek Rogalski
Dom Maklerski BOŚ
Fx IG Tw

Dolar powściągliwy wobec sytuacji na giełdach

Kluczowe informacje z rynków:

  • USA / DANE: Opublikowane wczoraj po południu dane ISM dla usług wypadły znacznie lepiej od spodziewanych 56,5 pkt. W styczniu odczyt sięgnął 59,9 pkt., a mocno w górę poszły też inne subindeksy (cen płaconych, zatrudnienia itd.).

  • USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Przedstawiciele Partii Republikańskiej zapowiedzieli wczoraj, że dzisiaj pod głosowanie w Izbie Reprezentantów trafi ustawa pozwalająca na krótkoterminowe finansowanie instytucji federalnych do 23 marca. Rozwiązania mają zawierać też długoterminowe rozwiązania dla funduszy na obronność i służbę zdrowia. Wzrosły też szanse na wypracowanie kompromisu z Demokratami w temacie polityki imigracyjnej (statusu tzw. Dreamersów).

  • EUROSTREFA: Opublikowane wczoraj indeksy PMI dla usług w strefie euro wypadły lepiej od pierwotnych szacunków na poziomie 57,6 pkt. (odczyt w styczniu sięgnął 58,0 pkt.). Przemawiający w Parlamencie Europejskim szef Europejskiego Banku Centralnego przyznał, że przyspieszenie gospodarki jest wyraźniejsze, niż to wcześniej oczekiwano. Draghi zwrócił jednak uwagę, że zmienności na rynku walutowym może wymuszać uważniejsze monitorowanie trendów inflacyjnych.

  • AUSTRALIA: RBA na zakończonym dzisiaj posiedzeniu nie zmienił stóp procentowych, tak jak oczekiwano (1,50 proc.). Bank centralny zdecydował się podnieść prognozy wzrostu gospodarczego, ale dał do zrozumienia, że proces redukcji bezrobocia, oraz wzrostu inflacji w stronę celu będzie „stopniowy”, co ograniczyło szanse na podwyżkę stóp procentowych na przełomie roku. Poznaliśmy też gorsze dane makro (sprzedaż detaliczna w grudniu spadła o 0,5 proc. m/m, a bilans handlowy pokazał deficyt na poziomie 1,36 mld AUD.

  • WIELKA BRYTANIA: The Telegraph spekuluje, że Wielka Brytania będzie zmuszona przyjąć 37 unijnych dyrektyw podczas tzw. okresu przejściowego, z czego niektóre mogą wzbudzić duże kontrowersje.

Opinia: Dzisiaj znacznie większe emocje są na rynkach akcji, gdyż na walutach inwestorzy zachowują większą powściągliwość. Dolar nieco oddaje pola po wczorajszym umocnieniu, na które złożyło się kilka rzeczy: seria lepszych danych (rynek pracy i indeksy ISM) dająca argumenty za scenariuszem wzrostu oczekiwań wobec potencjalnych posunięć FED w tym roku, oraz pokrywanie otwieranych wcześniej masowo krótkich pozycji w amerykańskiej walucie.

Po silnej wyprzedaży na globalnych rynkach akcji, emocje zaczynają opadać. W efekcie dolar zyskuje dzisiaj nieznacznie w relacjach z „bezpiecznymi przystaniami”, czyli jenem i frankiem. Na wykresie USD/JPY mamy odbicie z okolic 108,45. Warto zwrócić uwagę, że silne spadki obserwowane wczoraj i dzisiaj rano, nie wpłynęły znacząco na ułożenie dziennych wskaźników. Paradoksalnie to cofnięcie można zakwalifikować jako ruch powrotny, po którym powrócimy do zwyżek.

Dodatkowym wsparciem dla dolara mogą okazać się dzisiejsze wyniki głosowania w Izbie Reprezentantów nad ustawą zapewniającą finansowanie dla instytucji państwowych do 23 marca. Republikanie wykazują w tej względzie optymizm, co widać też w woli szukania kompromisu z Demokratami w kwestii istotnych dla tej partii tematów w polityce imigracyjnej. Tym samym mógłby zniknąć „psychologiczny nawis”, który ciążył dolarowi w ostatnich dniach. Zresztą coraz lepiej zaczyna wyglądać na wykresie koszyk BOSSA USD. Wczorajsze wzrosty doprowadziły do wybicia się ponad krótkoterminowy opór przy 76 pkt.

Wykres dzienny USD/JPY

Wykres dzienny BOSSA USD

Na EUR/USD zmienność nie jest aż tak duża. Wykres porusza się w rejonach 1,2360 (wsparcie) i 1,2425 (opór). Wczorajsze wystąpienie Draghiego w Parlamencie Europejskiej nie było wsparciem dla euro. Wprawdzie rozmowy w sprawie koalicji w Niemczech posuwają się do przodu, to ostateczne głosowanie członków SPD nad porozumieniem z chadekami dopiero za kilka tygodni. Wcześniej rynek skupi się na kwestii Włoch, które mogą podnieść emocje przed 4 marca. Patrząc na dzienny wykres EUR/USD uwagę zwraca wybicie kluczowego wsparcia na oscylatorze RSI 9, co może zapowiadać większą korektę notowań w przeciągu nadchodzących dni.

Wykres dzienny EUR/USD

Dzisiaj większą uwagę warto będzie poświęcić dolarowi nowozelandzkiemu ze względu na zaplanowaną na godz. 22:45 publikację kwartalnych danych z rynku pracy (koszty pracy, stopa bezrobocia, dynamika zatrudnienia). Dzisiaj NZD to najmocniejsza waluta w grupie G-10, co trudno jednoznacznie wyjaśnić. Wytłumaczeniem mogą być przetasowania na AUD/NZD po tym jak informacje z Australii (w tym przekaz RBA) zaważyły na notowaniach dolara australijskiego. Układ dziennych wskaźników na NZD/USD zdaje się sugerować, że każde podbicie w górę może być okazją podłączenia się pod zbliżające się spadki tej pary w perspektywie kilkunastu dni.

Wykres dzienny NZD/USD

Sporządził:

Marek Rogalski – główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ


Nota prawna:

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.



Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)