48
Marek Rogalski
Dom Maklerski BOŚ
Fx IG Tw

Irma okazała się nieco łagodniejsza, a Kim nie sprowokował – dolar nieco odbija

Kluczowe informacje z rynków:

  • KOREA PÓŁNOCNA: Reżim, wbrew spekulacjom nie zdecydował się na przeprowadzenie w weekend kolejnej próby militarnej. Nie oznacza to jednak, że RB ONZ nie zajmie się rezolucją nakładającą kolejne sankcje na KRLD za próbę z 3 września b.r. USA złożyły wniosek, aby do głosowania nad projektem doszło jeszcze w poniedziałek. Nieformalnie mówi się o tym, że może on zakładać embargo na handel ropą naftową, zamrożenie zagranicznych aktywów Kim Dzong Una, zakaz importu tekstyliów, oraz blokadę rynku pracy. Nałożeniu tak ostrych sankcji sprzeciwiają się jednak Rosja i Chiny, które mają prawo weta, co sprawia, że trudno ocenić, czy do głosowania dojdzie dzisiaj, czy też nie zostanie przedstawiony nowy, łagodniejszy projekt. Tymczasem w weekend pojawił się raport ONZ w którym stwierdza się, że KRLD potrafi omijać dotychczasowe sankcje.

  • USA/ IRMA: Zagrożenie ze strony huraganu Irma okazało się nieco mniejsze, niż pierwotnie sądzono. Siła wiatru słabnie – przed uderzeniem we Florydę huragan miał kategorię 5 z 6, wczoraj w momencie uderzenia – już 4, a obecnie ma 2. Jednocześnie trajektoria Irmy prowadzi zachodnią częścią półwyspu, co ograniczyło straty w rejonie Miami. Prezydent Donald Trump ogłosił w niedzielę stan klęski żywiołowej dla Florydy.

  • USA: Prezydent Trump napisał w piątek na Twitterze, że Republikanie powinni pospieszyć się z pracami nad reformą podatkową. Z kolei Sekretarz ds. Handlu (Wilbur Ross) powtórzył, że celem jest renegocjacja traktatu NAFTA w perspektywie do końca roku.

  • CHINY: Inflacja CPI w sierpniu wyniosła 1,8 proc. r/r (szacowano 1,6 proc. r/r wobec 1,4 proc. r/r w lipcu). Z kolei inflacja producencka (PPI) wzrosła do 6,3 proc. r/r z 5,5 proc. r/r (szacunki mówiły o 5,6 proc. r/r). Ludowy Bank Chin po raz 11 z rzędu umocnił juana w relacji do dolara na oficjalnym, dziennym fiksingu. Jednocześnie potwierdził, że poluzowane zostały wymagania dotyczące depozytów przy transakcjach forward FX.

  • NOWA ZELANDIA: Nowozelandzki instytut ds. badań nad gospodarką (NZIER) obniżył projekcje makro na lata 2017-18, wobec tych, które były prezentowane w czerwcu. I tak inflacja CPI ma wynieść 1,1 proc. (wcześniej 1,5 proc.), a wzrost gospodarczy 2,9 proc. (z 3,1 proc.).

  • EUROSTREFA: Benoit Coeure z zarządu Europejskiego Banku Centralnego dał do zrozumienia, że nie można wykluczyć dłuższego okresu łagodnej polityki, ze względu na wyzwania na jakie napotyka bank centralny, aby doprowadzić inflację w stronę celu.

Opinia: Irma uderzyła w weekend we Florydę, ale nie z taką siłą, jak się tego wcześniej obawiano, więc rynek nieco odetchnął z ulgą, chociaż w poniedziałek rano większe znaczenie miały informacje z Korei Północnej. A w zasadzie ich brak – widać, że reżim bawi się ze społecznością międzynarodową w „kotka i myszkę” – być może chodzi o to, aby Rosja i Chiny miały pretekst do zawetowania ostrej rezolucji wobec KRLD, jaka jeszcze dzisiaj może trafić pod głosowanie na RB ONZ. Stąd też pojawiają się spekulacje, że głosowanie mogłoby zostać przesunięte, a potencjalna lista kolejnych sankcji złagodzona. Jeżeli taki „tok rozumowania” jest właściwy, to Kim Dzong Un może przez najbliższe dni zachowywać się jak „potulny baranek”, aby zaskoczyć ponownie w najmniej przewidywalnym momencie. To jednak sprawia, że optymizm rynków finansowych powinien być ograniczony, a przepływy w stronę bezpiecznych przystani jak jen, frank, czy złoto podtrzymane w średnim terminie, chociaż dzisiaj to one najbardziej tracą w relacji z odbijającym dolarem.

Na wykresie USD/JPY widać, że został on cudem wyciągnięty z przepaści – sytuacja po piątkowej sesji wyglądała źle, gdyż złamane zostało kluczowe wsparcie przy 108,12 będące minimum z 17 kwietnia. W otwarcie w niedzielę wieczorem wypadło ponad tym poziomem, a w poniedziałek widzimy dalszą próbę odbicia. Te może być jednak ograniczone przez widoczną na dziennym układzie spadkową linię trendu rysowaną od szczytu z 31 sierpnia – obecnie 108,80. Powrót do spadków w kolejnych dniach może być też dyktowany przez kolejną falę słabości dolara. Wprawdzie członkowie FED ze względu na ciszę przed posiedzeniem FED w przyszłym tygodniu, nie będą już zabierać głosu, to rynek może obawiać się ważnych odczytów makro – w czwartek inflacji CPI, a w piątek produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Zwłaszcza, że gdyby były słabe, to nasiliłyby tylko spekulacje związane z możliwością rewizji w dół trajektorii podwyżek stóp procentowych – 20 września razem z prognozami makro i wystąpieniem Yellen, poznamy tzw. wykres dot-plot. W końcu ubiegłego tygodnia szanse na grudniową podwyżkę stóp mierzone modelem CME FEDWatch jednak nieco odbiły powracając ponad poziom 30 proc. Ale to i tak niewiele.

Wykres dzienny USD/JPY

Na drugim biegunie można wskazać dzisiaj na waluty Antypodów – chociaż największy ruch na AUD/USD miał miejsce w piątek wieczorem w reakcji na widoczną wyraźną przecenę ropy i metali przemysłowych. Jednoznacznego powodu do takiego ruchu na surowcach nie było, ale to też dowód, że inwestorzy zaczynają robić się nerwowi, czemu sprzyja nazbyt zmienne w ostatnim czasie geopolityczne otoczenie.

Na wykresie AUD/USD widać powrót poniżej wybitego oporu w postaci szczytu z 27 lipca przy 0,8065. Nie jest to nazbyt dobry sygnał i może to świadczyć o wyhamowywaniu tendencji wzrostowej. Weekendowe dane z Chin przyniosły wyższe od oczekiwań odczyty inflacji, a PBOC 11-raz z rzędu umocnił juana – tym razem przełożenia na zachowanie się AUD już nie było. W najbliższych dniach kluczowy wpływ na AUD poza sytuacją na rynku surowców i globalnym sentymentem, będą mieć lokalne dane makro (jutro indeks zaufania dla biznesu, w środę dla konsumentów, a w czwartek comiesięczne dane z rynku pracy).

Wykres dzienny AUD/USD

Więcej negatywnych obciążeń może mieć jednak dolar nowozelandzki. NIESR obniżył prognozy dla inflacji i PKB, od dzisiaj można też już głosować listownie w wyborach do parlamentu, które oficjalnie zostały zaplanowane na 23 września. Według szacunków lokalnej komisji wyborczej nawet połowa z uprawnionych może skorzystać z tej możliwości. Według ostatnich sondaży laburzyści prowadzeni przez charyzmatyczną JacindęArdern maja szanse przejąć rządy od konserwatystów Billa Englisha. Ich program zawiera jednak szereg populistycznych postulatów, na które inwestorzy mogą być wrażliwi. Na wykresie NZD/USD widać, że popyt nie skorzystał z szansy złamania strefy oporu 0,7297-0,7318, który nadal pozostaje istotny. Z drugiej strony dzienne wskaźniki zdają się nie wskazywać na prawdopodobieństwo szybkiego złamania ostatniego dołka z 31 sierpnia przy 0,7131.

Wykres dzienny NZD/USD

Ogólny bilans techniczny dla koszyka dolara (FUSD) pokazuje, że nie doszło do naruszenia dolnego ograniczenia 5-miesięcznego kanału spadkowego, który był testowany w końcu ubiegłego tygodnia. Potencjalne odbicie może być jednak mocno ograniczone przez bliskość kluczowego poziomu oporu, jakim jest minimum z maja ub.r przy 91,86 pkt. To potwierdzałoby obawy wyrażone kilka akapitów wcześniej, jakie dotyczyły wpływu danych makro publikowanych w drugiej połowie tygodnia na amerykańską walutę.

Wykres tygodniowy FUSD

Na wykresie EUR/USD mieliśmy dzisiaj próbę chwilowego zejścia poniżej bariery 1,20. Było ono krótkotrwałe, a odpowiedzialny za ten stan rzeczy był Benoit Couere z Europejskiego Banku Centralnego. Jego słowa zdają się pokazywać, że w EBC mamy całe spektrum opinii, jak może wyglądać proces wyjścia z ultraluźnej polityki i ci, którzy liczą na to, że od stycznia skala programu QE zostanie zredukowana tylko do 20 mld EUR, a czas trwania tego „tymczasowego” rozwiązania wyniesie 6 miesięcy (taki scenariusz pojawił się w piątkowych spekulacjach Reutersa z przebiegu czwartkowej dyskusji EBC), powinni na razie zachować ostrożność. W kalendarzu jutro zaplanowano wystąpienie wiceprezesa EBC, VitoraConstancio, które może przynieść kolejną dawkę opinii do przemyśleń dla inwestorów. I tak może to wyglądać przez kilka najbliższych tygodni – w miniony czwartek Draghi nie powiedział wiele na temat możliwych zmian w QE, stąd też rynek będzie żył własnymi domysłami przed posiedzeniem EBC zaplanowanym na koniec października. Na dziennym układzie EUR/USD widać, że wsparcie przy 1,975-80 nie zostało dzisiaj przetestowane, a notowania szybko powróciły ponad 1,20. Prawdopodobieństwo kontynuacji trendu wzrostowego w najbliższych dniach, a więc pobicia piątkowego szczytu przy 1,2091, wciąż pozostaje większe, niż jego zmiany.

Wykres dzienny EUR/USD

Sporządził:

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ


Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2014, poz. 94 z póź. zm.), porady prawnej lub podatkowej, ani też jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2014, poz. 94 z póź. zm.). Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.



Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)