53
Fx IG

Podstawowe założenia metodologii wyznaczania wsparć i oporów

W niniejszym artykule chciałbym wyeksponować podstawowe założenia metodologii wyznaczania wsparć i oporów, bazującej na szerokiej palecie współczynników Fibonacciego. Co więcej, postaram się udowodnić, że posiłkowanie się w codziennych analizach wskazaniami płynącymi z tzw. formacji harmonicznych ABCD lub XABCD może dostarczyć niezwykle praktycznej wiedzy o aktualnej kondycji rynku, i co się z tym wiąże, możliwości ukształtowania się na przykład istotnego punktu zwrotnego. Traderzy zapominają jednak często, że negacja wiarygodnego układu harmonicznego również generuje wartościowe wskazania transakcyjne.

Na wstępie warto podkreślić, że formacje harmoniczne wpisały się już na stałe do kanonu współczesnej analizy technicznej. Analizowane w odpowiedni sposób cechują się ponadprzeciętną skutecznością. Co to jednak znaczy „w odpowiedni sposób”?

I tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Okazuje się, że spektakularne efekty osiąga się tak naprawdę wówczas, gdy strefy uzyskane na bazie opisu układów harmonicznych posiadają dodatkowe wzmocnienie w postaci zniesień Fibonacciego (wewnętrznych i zewnętrznych). Przy pomocy jakich metod analitycznych opisuje się układy harmoniczne? Tutaj sprawa jest oczywista. Powszechnie stosuje się technikę APP, zniesienia zewnętrznego i ekspansji. Na wykresie FW20Z1420 testowana obecnie strefa wsparcia: 2444 – 2449 pkt. została utworzona w oparciu o wymienione metody analityczne, przy spełnionym warunku APP = 0.786.

Wykres 1

W całym tym podejściu kluczową rolę odgrywa jednak technika grupowania zniesień, dzięki której uzyskuje się ważne wzmocnienia węzłów utworzonych jedynie z opisu układów harmonicznych.

Wykres 2

Z wykresu 2 jasno wynika, że w korytarzu cenowym skonstruowanym na bazie opisu formacji ABCD wypadają dodatkowo dwa zniesienia wewnętrzne: 38.2% i 61.8%. Wykorzystując tzw. historycznie istotne punkty zwrotne (w trendzie wzrostowym są to najczęściej dna najbardziej charakterystycznych ruchów korekcyjnych) udało się tym samym uzyskać bardzo silne wzmocnienie utworzonego wcześniej węzła Fibonacciego. Bazując na obserwacjach historycznych można sformułować niezwykle użyteczną i ciekawą koncepcję. Jeśli w wyniku zastosowania procedury opisu układu ABCD lub XABCD uzyskamy przedział cenowy, w którym wypadną przynajmniej dwa zniesienia ze zbioru: 18.6%, 23.6%, 38.2%, 61.8%, 68.5%, 78.6% i 88.6%, to niejako z założenia stworzymy silną i zazwyczaj respektowaną zaporę popytową/podażową. Bardzo często ruchy korekcyjne wytracają w takich węzłach swój impet (czyli następuje powrót waloru na ścieżkę macierzystego trendu).

Zanegowanie wsparcia z wykresu 2 również nie byłoby jednak neutralnym wydarzeniem technicznym. Jest to z pewnością jeden z ciekawszych fenomenów harmonicznej teorii rynków. Wychodzi się tutaj bowiem z założenia, że przełamanie potencjalnie istotnej strefy Fibonacciego generuje konkretny sygnał transakcyjny, z góry określonym „harmonogramem” kolejnych zdarzeń rynkowych.

Wykres 3

Analizując wykresy płynnych walorów można łatwo dowieść, że po przełamaniu wzmocnionej strefy 0.786AB = CD (lub AB = CD), impet ruchu wyczerpuje się dopiero w rejonie węzła:
1.618AB = CD, bądź 2AB = CD. Jeśli dodatkowo w tak skonstruowanym przedziale wypada zniesienie wewnętrzne 61.8% lub 68.5% (tak jak w naszym przypadku), to najczęściej kształtuje się tutaj istotny punkt zwrotny (po czym walor powraca do przełamanej wcześniej strefy).

Tego typu mechanizmy (a jest ich bardzo wiele) występują relatywnie często, a ich badanie
i identyfikacja, to przedmiot zainteresowania ogromnej rzeszy inwestorów (jest to najszybciej rozwijający się dział współczesnej analizy technicznej). W książce „Geometria Fibonacciego”. Nowe ujęcie” zostały zaprezentowane konkretne strategie transakcyjne odwołujące się do zaprezentowanej metodologii. Warto także podkreślić, że kontrakty na indeks WIG20 w sposób wręcz niezwykły „respektują” węzły cenowe Fibonacciego konstruowane w prezentowany sposób.





Ewelina Gram na daxie
Traderzy zapominają jednak często, że negacja wiarygodnego układu harmonicznego również generuje wartościowe wskazania transakcyjne. - podoba mi się to zdanie. Czy mógłby Pan przedstawić kilka przykładów "negacji"? Chodzi mi o zmianę sposobu myślenia w odpowiednim momencie. Najlepiej na screenie
Konto usunięte
https://pasjatradingu.pl | OSTC
Świetny wpis! Podoba mi się, że pokazany został praktyczny przykład, w którym rynek nie wypełnia naszego 1 wariantu. Zawsze w przypadku wybicia takiej technicznej strefy, staram się obserwować rynek, czy nie przetestuje dany obszar z drugiej strony - jako sygnał do zajęcia przeciwnej pozycji niż początkowa. Bo przebicie tak istotnej zapory stanowi również ważną informację dla nas Traderów o występującej sile i tendencji na rynku. Pozdrawiam!
Tak. To jest bardzo ważna kwestia, zahaczająca o tematykę elastyczności w tradingu. Jeśli udało nam się skonstruować istotny obszar wsparcia/oporu, ale strefa nie jest respektowana, to otrzymujemy konkretny sygnał płynący z rynku. Sztuką jest wychwytywanie takich wskazań, czyli realizacja podstawowego założenia: trade what you see, not what you believe/expect. Oczywiście łatwo się o tym piesze, ale niezwykle ciężko stosować tę zasadę w praktyce. Dlaczego? Często zbyt mocno „przywiązujemy się” do stref cenowych, które skonstruowaliśmy i zaczynamy myśleć życzeniowo. Rzadko kiedy wykazujemy się tutaj elastycznością i na przykład zamiast otwierać krótkie pozycje, zaczynamy realizować wytyczne wynikające z naszego scenariusza bazowego i na siłę chcemy, by skonstruowane przez nas wsparcie zadziałało. Z rynku płynie tymczasem inny sygnał, wskazujący na możliwość realizacji wariantu alternatywnego. Nasza podświadomość tego jednak nie widzi.
Konto usunięte
http://inwestornaetacie.pl/
Świetny wpis Panie Pawle - jak zawsze rzeczowo i obszernie :)
Dzięki!
Konto usunięte
https://pasjatradingu.pl | OSTC
W 100% się z tym zgadzam :) Kawał dobrej roboty Pan robi ! Pozdrawiam
1.618AB = CD, bądź 2AB = CD. Jeśli dodatkowo w tak skonstruowanym przedziale wypada zniesienie wewnętrzne 61.8% lub 68.5% (tak jak w naszym przypadku), to najczęściej kształtuje się tutaj istotny punkt zwrotny (po czym walor powraca do przełamanej wcześniej strefy). To jest kwintesencja tego co bylo mi potrzebne Dziekuje.
Miałem okazję w ten weekend wrócić do pozycji Pana Pawła''Geometria Fibonacciego ''z bodajże 2006 r .Z perspektywy czasu bardzo przyjemnie czyta się książkę w której autor pisze o technikach ( patrz; zniesienia zewnętrzne i układy harmoniczne ) , do których klasycy i fundamentaliści podchodzili bardzo sceptycznie .Czas pokazał że z HT ''działa'' i co więcej korzysta z niego coraz większa grupa osób . Pozdrawiam
Jim Poniat Niezależny FX trader
Witam, ludzki umysł uwielbia skomplikowane życie. Czyż nie prawda? Chciałbym na samym początku wyjaśnić, że nie jest to moja krytyka powyższej analizy. chciałbym pokazać inne spojrzenie na ten sam przykład, gdzie już zastosowane zostały linie trendu - najpotężniejsze narzedzie. Poprawnie narysowane linie trendu są jak płot ograniczający ruchy ceny. pozwoliłem sobie nanieść moją interpretację zmian ceny. Po przebiciu linii trendu bardzo często cena próbuje powrócić do kanału - i nazywa się ostatni pocałunek (coś w rodzaju rozstania...rozstania się ceny z wyznaczonym uprzednio kanałem. Poprzez skopiowanie linii trendu na ostatni najniższy punkt ceny przed próbą powrotu wyznacza nam nowy i jednocześnie pewny punkt otwarcia pozycji. Jeszcze raz - to nie jest moja krytyka doskonale przedstawionej analizy, jest to inny sposób interpretacji tego samego zagadnienia, pozdrawiam Jim
Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)