48
Marek Rogalski
Dom Maklerski BOŚ
Fx IG Tw

Dolar silniejszy słabością innych walut?

Kluczowe informacje z rynków:

  • USA: Janet Yellen zapowiedziała swoje odejście z FED w momencie przekazania stanowiska Jerome Powell’owi. Do obsadzenia będą, zatem 4 wakaty w zarządzie FED.

  • EUROSTREFA / NIEMCY: Prezydent Frank Steinmeier wezwał wczoraj polityków do kontynuowania rozmów nt. utworzenia większościowej koalicji rządowej, dając do zrozumienia, że nie jest chętny przyspieszonym wyborom parlamentarnym. Możliwość podjęcia rozmów z CDU/CSU ponownie odrzucił szef SPD Martin Schulz przyznając, że najlepszym wyjściem byłyby kolejne wybory. Za takim scenariuszem opowiedziała się też wieczorem Angela Merkel stwierdzając, że jej celem jest sformowanie stabilnej i silnej koalicji, a więc nie rządu mniejszościowego.

  • WIELKA BRYTANIA: Szef unijnych negocjatorów Michel Barnier stwierdził wczoraj, że temat tzw. rachunku za Brexit nie powinien stanowić przeszkody w rozmowach nad tzw. umową handlową, która dla Wielkiej Brytanii jest kluczowym elementem negocjacji ws. Brexitu. Tymczasem prasa donosi powołując się na nieoficjalne źródła, że rząd nie jest w stanie uzgodnić propozycji nowej kwoty rachunku za Brexit, ze względu na dużą opozycję w szeregach Partii Konserwatywnej.

  • JAPONIA: Szef resortu obrony ItsunoriOnodera nie wykluczył możliwości pojawienia się kolejnych prowokacji ze strony północnokoreańskiego reżimu po tym, jak prezydent USA określił wczoraj Koreę Północną, jako kraj sponsorujący terroryzm. Tymczasem premier ShinzoAbe przemawiając w parlamencie powiedział, że reżim może posiadać ponad 100 rakiet Rodong, które mogą sięgnąć terenu Japonii.

  • AUSTRALIA: Opublikowane dzisiaj nad ranem zapiski z posiedzenia RBA wskazały, że presja inflacyjna może być ograniczona także ze względu na wysoką konkurencyjność w sektorze detalicznym, a wzrost konsumpcji może w trzecim kwartale być niższy niż w drugim. Jednocześnie stwierdzono, że w temacie płac panuje „znacząca niepewność”. Agencje zacytowały także słowa szefa regulatora APRA, który wyraził obawy związane ze standardami pożyczek konsumpcyjnych i hipotecznych, a także wypowiedź premiera Turnbulla, który podczas spotkania w Business Council of Australia przyznał, że rząd rozważa cięcia podatków dla najmniej i średnio zarabiających, ale i też obniżkę stawki obciążeń dla korporacji do 25 proc. z 30 proc.

Opinia: Temat sytuacji politycznej w Niemczech od niedzieli nie schodzi z nagłówków depesz agencyjnych. Wczoraj pisałem, że przepychanki związane z utworzeniem większościowej koalicji rządowej mogą nieco potrwać. Polityczne zwroty akcji są możliwe. Dlaczego? Bo wbrew temu, co mówią SPD i CDU/CSU kolejne przyspieszone wybory parlamentarne, które odbyłyby się najpewniej na początku przyszłego roku, nie zmieniłyby wiele, co pokazują sondaże. Pat trwałby nadal. W tej walce to jednak SPD jest na przegranej, bo będzie „oskarżana”, że nie chce wziąć odpowiedzialności za kraj i ponownie stworzyć Wielkiej Koalicji z chadekami. Angela Merkel jest znacznie bardziej wytrawnym politykiem, niż Martin Schulz i dobrze wie, że przyspieszone wybory to problem dla SPD, ale i też FDP, które może nie powtórzyć dobrego wyniku z września (10,8 proc.) – Niemcy nie lubią tych polityków, którzy nie chcą wziąć odpowiedzialności za kraj, a to przecież FDP zerwało rozmowy koalicyjne w niedzielę. Wszyscy boja się wzrostu poparcia dla eurosceptyków z AfD, ale być może będzie to stanowić dodatkowy bodziec do ponowienia rozmów koalicyjnych chociażby pomiędzy CDU/CSU, a SPD? Zobaczymy. Niemniej, jeżeli rzeczywiście zostanie podjęta decyzja nt. przeprowadzenia kolejnych wyborów, to nie będzie to dobra informacja dla euro, gdyż ostateczny wynik zawsze jest niepewny biorąc pod uwagę narastającą w ostatnich latach tendencję do prowadzenia tzw. dezinformacji w sieciach społecznościowych…

Problem mają też Brytyjczycy. Wczoraj pisałem, że rynek funta „gra nadzieją” na to, że rząd Theresy May będzie w stanie zaproponować lepszą ofertę w kwestii tzw. rachunku za Brexit, co pozwoli przełamać impas w rozmowach. Emocje wzrosły po tym, jak minister finansów w niedzielnej rozmowie z BBC przyznał, że taka propozycja będzie przedstawiona przed grudniowym szczytem UE. Okazuje się jednak, że nieformalnie politycy Partii Konserwatywnej mówią nie wyższym rachunkom i wypracowanie wewnętrznego konsensusu może nie być takie łatwe. Strona unijna zdaje się dostrzegać „problem” i pośrednio próbuje grać na „plan B”, o czym mogą świadczyć wczorajsze słowa Michaela Barniera o tym, że rachunek za Brexit nie powinien być przeszkodą w prowadzeniu rozmów nt. umowy handlowej. Dla Brukseli perspektywa przedterminowych wyborów w Wielkiej Brytanii nie byłaby dobrym scenariuszem, a w tą stronę zdaje się to wszystko zmierzać. Politycy Partii Konserwatywnej nie chcą zgodzić się na wyższe kwoty dla Brukseli obawiając się, że zostaną „rozliczeni” podczas kampanii wyborczej (według sondaży to Laburzyści mogliby wygrać wybory), ale brak postępów w temacie Brexitu najpewniej będzie mocnym pretekstem do podjęcia próby wymiany na stanowisku premiera i…. ostatecznie rozpisania przedterminowych wyborów – to zamknięte koło.

Dzisiaj euro i funt zachowują się jednak stabilnie, minimalnie na głównych układach zyskuje dolar, chociaż na razie nie słychać nic o postępach w negocjacjach z trzema „opornymi” senatorami, którzy zapowiedzieli, że nie poprą w przyszłym tygodniu ustawy podatkowej. Niemniej z drugiej strony nie ma też nowych, złych newsów. Zbliżające się obchody Święta Dziękczynienia (w czwartek) sprawiają, że zmienność będzie maleć, o ile nie pojawią się jakieś „mocne newsy”.

Na wykresie koszyka FUSD mamy próbę podbicia dolara i być może i marszu w stronę oporu 94,10 pkt. Jego złamanie jest mało prawdopodobne w najbliższych dniach, niemniej taka sytuacja sprawia, że maleje ryzyko złamania istotnego wsparcia przy 93,14 pkt.

Wykres tygodniowy FUSD

Na dziennym układzie EUR/USD osuwamy się w dół, co sprawia, że rośnie prawdopodobieństwo testowania strefy wsparcia 1,1680-1,1715. Jej złamanie byłoby mocnym sygnałem, że obserwowana od 7 listopada korekta wzrostowa, została zakończona i powracamy do dominującego trendu spadkowego. Taki scenariusz byłby jednak bardziej prawdopodobny dopiero w przyszłym tygodniu, kiedy byłyby już znane wyniki głosowania w Senacie nad ustawą podatkową – pozytywny wynik mógłby umocnić dolara. Z drugiej strony zejście notowań EUR/USD poniżej wczorajszych minimów to sygnał, że maleje ryzyko wybicia się notowań ponad maksimum z zeszłego tygodnia przy 1,1859.

Wykres dzienny EUR/USD

Na układzie GBP/USD widać, że ostatecznie nie udało się trwale wybić ponad opór przy 1,3266. Jeżeli nie uda się tego zrobić w najbliższych dniach (a biorąc pod uwagę najnowsze polityczne spekulacje może być to trudniejsze), to zaczniemy powracać w stronę dolnego ograniczenia szerokiej konsolidacji w formie prostokąta (+/- 1,3026-1,3266), aby ostatecznie opuścić ją dołem.

Wykres dzienny GBP/USD

Na koniec spójrzmy na wykres USD/JPY. Odbicie, jakie miało miejsce wczoraj, wzmacnia znaczenie kluczowego wsparcia przy 111,65 z połowy października. Przyjmując jako bazowy scenariusz, że dolar zyskałby w przyszłym tygodniu po tym, jak Senat przyjmie ustawę budżetową, to nie powinno dojść do naruszenia w/w poziomu. Rośnie jednak ryzyko prowokacji ze strony północnokoreańskiego reżimu, które mogą doprowadzić do czasowego umocnienia jena. Problem jednak w tym, że nikt nie wie, kiedy i czy Kim Dzong Un zdecyduje się znów pojawić w depeszach agencyjnych…

Wykres dzienny USD/JPY

Sporządził:

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ


Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2014, poz. 94 z póź. zm.), porady prawnej lub podatkowej, ani też jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2014, poz. 94 z póź. zm.). Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.



Serwis FxParkiet.pl stanowi platformę umożliwiającą Użytkownikom wymianę informacji na temat Forex, szeroko rozumianego rynku finansowego oraz korzystanie z narzędzi analitycznych pozwalających  na lepsze zobrazowanie zasad funkcjonowania gospodarki. Każdy podmiot, a tym samym Użytkownik Serwisu FxParkiet.pl, który korzysta z jego treści zobowiązany jest do zastosowania się do jego Regulaminu. Właściciel Serwisu FxParkiet.pl – FK Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie (KRS: 0000542919, NIP: 949-220-00-04, REGON: 360779160) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i konsekwencje powstałe w skutek niezastosowania się do Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl. przez Użytkownika. Treść Serwisu FxParkiet.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Informacje uzyskane z Serwisu FxParkiet.pl nie mogą być bezpośrednią i samoistną podstawą działań inwestycyjnych Użytkownika. Każda decyzja inwestycyjna użytkownika powinna być starannie przemyślana, a działanie oparte na zweryfikowanych informacjach. Właściciel Serwisu FK Capital Sp. z o.o. i Serwis FxParkiet.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe. Niezastosowanie się do postanowień Regulaminu Serwisu FxParkiet.pl będzie skutkowało konsekwencjami wskazanymi w niniejszym regulaminie. Każdy podmiot przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu FxParkiet.pl zobowiązany jest do dokładnego i rzetelnego zapoznania się z niniejszym Regulaminem.
Live

int(0)